Zarudnutí pochvy

Pokud pociťujete svědění, podráždění a bolest intimních partií, pravděpodobně je vulva červená a někdy nateklá. Kromě zarudnutí může mít zánět pochvy a vulvy rovněž jiné příznaky, např.: nezdravý výtok, nepříjemný zápach, svědění, podráždění, pocit pálení při močení nebo při styku či po něm.

Co způsobuje zarudnutí pochvy?

Zánět tkáně, který se projevuje zarudnutím, může být způsobený řadou faktorů. Nejčastěji však jde o infekci, tj. mykotickou či bakteriální nákazu. Pokud nejde o mykotickou ani bakteriální nákazu, není důvod přerušovat sexuální soužití. Tyto potíže se totiž nepřenáší pohlavní cestou. Sexuální aktivita však může způsobovat nepříjemné zážitky nebo dokonce bolest. Jestliže je však příčinou nepříjemných pocitů mykotická nebo bakteriální infekce, obvykle se léčbě podrobují oba partneři a sexuální abstinence je v tomto případě vhodná.

Zarudnutí pochvy není vždy výsledkem infekce. Citlivá tkáň vulvy a pochvy je citlivá na alergizující nebo dráždivé působení látek, které se vyskytují v okolí (parfémy, mýdlo, konzervanty). Parfémované hygienické vložky nebo toaletní papír, koncentrované mycí prostředky, šampony, aviváže, atp. často obsahují složky, které mohou vyvolat alergické reakce nebo podrážení. Jiným častým důvodem výskytu zarudnutí je fyzické podráždění, obvykle v důsledku sportovní aktivity (např. jízda na koni, jízda na kole), přehřátí nebo nošení prádla ze syntetických materiálů.

Jak léčit zarudnutí pochvy?

Základním předpokladem léčby zánětu pochvy a vulvy je eliminace příčiny zánětu. Poraďte se s lékařem, abyste se ujistily, že zdroj problému byl správně identifikován. Pokud k zánětu došlo v důsledku infekce, lékař předepíše léčbu antibiotiky nebo antimykotiky. Užívání přírodního poševního přípravku (např. s probiotiky nebo prebiotiky) při léčbě antibiotiky může napomoci při obnově rovnováhy bakteriální flóry v pochvě a snížit riziko opakované infekce. Pokud je však zarudnutí důsledkem alergické reakce nebo fyzického podráždění, není vždy snadné identifikovat a odstranit zdroj problému. V takové situaci je vhodné se vyhýbat všem možným příčinám. Kromě rychlé eliminace zdroje problému je žádoucí rovněž okamžitá úleva od potíží. Je vhodné aplikovat chladivé přípravky nebo přípravky zmírňující svědění, které lze koupit bez receptu. Ujistěte se, že užíváte přípravek určený pro intimní partie, který neobsahuje žádné alergeny ani dráždivé látky.


"Zánět tkáně, který se projevuje zarudnutím, může být vyvolán řadou různých příčin. Nejčastější z nich je infekce, např. mykotická nebo bakteriální."