Svědění pochvy a intimních partií

Svědění pochvy a intimních partií patří k nejvíce nepříjemným potížím. Je to rovněž velmi omezující. Trvalé svědění intimních partií má velký vliv na každodenní život. Je však třeba se neškrábat. Než zahájíte léčbu těchto potíží, je třeba dobře poznat jejich příčinu. Svědění pochvy a intimních partií je nejčastěji vyvolané:

Mykotická infekce

Jednou z hlavních příčin svědění je mykotická infekce pochvy, známá rovněž jako kvasinkové onemocnění nebo kandidóza. Mykotická infekce vyvolává bujení buněk hub v pochvě a/nebo na zevních rodidlech. Kromě svědění se vyskytují rovněž jiné příznaky infekce: bílý hrudkovitý výtok a pálení.

Mykotická infekce pochvy vyvolává řadu nepříjemných potíží. Jednou z metod léčby je terapie antimykotickými léky. Jsou velmi účinné, mohou však vyvolat nežádoucí účinky a nechrání proti opakovaným infekcím.

Jiným řešením je zmírňování příznaků pomocí přírodních preparátů dostupných v lékárně bez předpisu.

Poševní suchost

Další příčinou svědění je poševní suchost. Poševní suchost se obvykle objevuje v době menopauzy, může se však vyskytnout u žen v každém věku. Mimo svědění mohou suchost poševní sliznice doprovázet jiné potíže, např. pálení, otok a bolest při styku.


"Jednou z hlavních příčin svědění pochvy a intimních míst je mykotická infekce pochvy, známá rovněž jako kvasinkové onemocnění nebo kandidóza."


Poševní suchost se objevuje v důsledku snížení hladiny estrogenů, např. v době těhotenství, v souvislosti s užíváním léků (antikoncepčních tablet), v důsledku stresu, deprese nebo menopauzy. Léčba těchto potíží je založená na užívání léků, které zvyšují hladinu estrogenů. Lze rovněž zmírňovat pocit nepohodlí spojený s tímto problémem pomocí lubrikantů nebo přípravků stimulujících přirozené zvlhčení.

Jiné příčiny svědění pochvy a intimních partií

Existují rovněž jiné příčiny svědění intimních partií. Nestává se to často, ale kromě mykotické infekce a poševní suchosti může být svědění vyvoláno bakteriální infekcí pochvy. Jde o infekci způsobenou nadměrným nárůstem počtu škodlivých bakterií v pochvě.

Charakteristický zápach rybiny a šedobílý výtok vyskytující se při bakteriální infekci pochvy způsobují nepohodlí, ale mohou po určité době ustoupit samovolně. Pokud chcete tuto infekci vyléčit, aplikujte léčbu antibiotiky nebo užívejte přírodní přípravky s prebiotiky nebo probiotiky, které nevyvolávají nežádoucí účinky.

Svědění je rovněž jedním z příznaků pohlavně přenosných chorob. Může být také vyvoláno podrážděním v důsledku působení chemických prostředků, např. mýdla a parfémů. Pokud máte podezření, že trpíte pohlavně přenosnou chorobou, obraťte se na lékaře.