Příčiny bolestivého pohlavního styku

Bolest při sexuálním styku bývá mírná nebo silná. Zcela jistě však v každém případě, bez ohledu na intenzitu bolesti, přestává být sex příjemný. Sexuální dysfunkce, které se projevují bolesti při styku, se nazývají dyspareunie. Může mít negativní vliv na intimní soužití a na celý život ženy. Proto je důležité poznat možné příčiny bolestivého pohlavního styku a vědět, jak jim předcházet.

Ve většině případů je příčinou bolesti při pohlavním styku, kterou žena pociťuje, poševní suchost. Tento problém se může vyskytnout při hormonálních změnách, neboli v období těhotenství, kojení nebo menopauzy. Pokud se pár dostatečně nevěnuje milostné předehře a žena není dostatečně vzrušená, styk působí bolest z důvodu nedostatečného zvlhčení pochvy.

Příčiny poševní suchosti

Důvodem poševní suchosti při menopauze, těhotenství nebo kojení je snížení hladiny estrogenů. Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony, které kromě jiného odpovídají za tloušťku, pružnost a zvlhčení pochvy. Pokud se hladina estrogenů sníží, poševní stěna se ztenčuje a snižuje se její pružnost, takže lubrikace je podstatně menší. Důvodem je poševní suchost a poškození tkání při penetraci, což má za následek bolest a zánět.

Pokud pociťujete potíže způsobené poševní suchostí, užívejte zvlhčující prostředky nebo poševní lubrikanty. Přinášejí úlevu a zajišťují bezbolestný styk. Hlavní rozdíl mezi uvedenými produkty je v délce jejich působení. Zvlhčující prostředky se používají denně, aby zajišťovaly trvalé zvlhčení. Díky tomu je možné provádět cvičení a zažívat radost z fyzické aktivity bez pocitu tření a jiných intimních potíží. Lubrikanty jsou určené k použití před pohlavním stykem a jejich účinek je krátkodobý.

Jiné potíže

Pokud je bolest při styku doprovázená jinými potížemi jako je svědění, pálení a otok a dále hrudkovitým sekretem, může to znamenat mykotickou infekci. Bolest se objevuje rovněž při bakteriální infekci pochvy. V obou případech je třeba přerušit sexuální život do doby vyléčení infekce a vyhojení poškozené tkáně. Obraťte se na lékaře za účelem zahájení vhodné léčby a zvažte možnost použití prebiotik nebo probiotik, které stimulují vývoj přátelských bakterií v pochvě.

Jiné příčiny, které mohou způsobovat bolest při pohlavním styku, jsou:

  • Některé choroby přenášené pohlavní cestou
  • Naříznutí hráze při porodu nebo odřeniny vzniklé při porodu
  • Některé zdravotní potíže, např.: endometrióza a zánět pánevních orgánů
  • Psychologické problémy (stres, deprese, nejistota ohledně fyzického vzhledu, strach ze vztahů)
  • Pohlavní styk zahájený příliš brzy po porodu nebo operaci v oblasti pánve.

"Ve většině případů je příčinou bolesti při pohlavním styku, kterou žena pociťuje, poševní suchost. Tento problém se může vyskytnout při hormonálních změnách, neboli v období těhotenství, kojení nebo menopauzy."