Předcházení intimním potížím

Poševní potíže mohou být velmi nepříjemné. Snižují kvalitu života a zásadně ovlivňují sexuální život. V případě většiny obtížných a bolestivých příznaků je těžké určit přesnou příčinu nepohodlí. Některé ženy jsou více náchylné k potížím s pohlavním ústrojím než jiné. Níže uvádíme doporučení, jak je možné předcházet poševním potížím. Je však třeba si uvědomit, že nemusejí být vždy plně efektivní.

Hygiena

Intimní hygiena předchází poševním potížím. Nesprávné metody udržování čistoty intimních partií mohou způsobit více škody než nedostatek hygieny, např. v důsledku používání mýdla nebo detergentů. Místo mýdla, které může poškodit ochrannou vrstvu pokožky a vyvolat podráždění, je lepší používat přírodní přípravky obsahující jemné mycí složky. Nemění hodnotu pH v intimních partiích a neničí ochrannou vrstvu pokožky. Gel pro intimní hygienu je vhodné používat pouze jednou denně. Pokud cítíte potřebu častějšího mytí, např. po tréninku nebo v horkých dnech, omývejte se jen vodou. Mytí intimních partií teplou vodou je dostatečné. Intimní partie jemně osušujte přikládáním měkkého a čistého ručníku. Pokud cestujete nebo se potřebujete osvěžit několikrát denně, např. při menstruaci, používejte ubrousky pro intimní hygienu.

Na toaletě se vždy vytírejte zepředu dozadu. Vytíráním v opačném směru může dojít k přenosu bakterií z rekta do pochvy a způsobení infekce.

Sexuální chování

Při celém pohlavním styku je vhodné používat prezervativ. Ženy, které často mění partnery, jsou více ohrožené bakteriální infekcí pochvy.

Věnujte potřebné množství času sexuální předehře. Díky tomu dojde k patřičnému zvlhčení pochvy, což umožní předejít tření při penetraci. Pokud trpíte poševní suchostí, použijte zvlhčovač nebo lubrikant. Umožní vám to těšit se z bezbolestného styku a předejít poškození tkáně.

Menstruační vložky a tampóny

Menstruační vložky a tampóny je třeba měnit každé 3–4 hodiny, aby se předešlo podráždění v důsledku dlouhého kontaktu menstruační krve s pokožkou nebo vnitřkem pochvy. Stejná zásada platí pro hygienické vložky. Přestože se zdá, že jde o vynikající způsob udržení svěžesti po celý den, uvědomte si, že neumožňují dýchání pokožky a zvyšují riziko podráždění a infekcí. Pokud nosíte každý den hygienickou vložku, vyměňujte ji po několika hodinách.

Oděv

Vyhýbejte se nošení obtaženého oblečení, např. těsných kalhotek, džínsů a legín, po dlouhou dobu. Oblečení, které těsně přiléhá k tělu, zejména pokud není vyrobeno z přírodních materiálů, vyvolává tření, zvyšuje teplotu a omezuje průtok vzduchu v intimních partiích, takže vznikají ideální podmínky pro rozvoj mikrobů.

Stejná zásada se týká prádla. Místo syntetických materiálů volte přírodní, např. bavlnu.

Depilace

Po depilaci nebo holení použijte krém po depilaci nebo jiný zklidňující přípravek. Citlivá pokožka v intimních partiích je zvláště citlivá na podráždění. Před holením nebo depilací zvlhčete pokožku přírodními přípravky.

Jiná doporučení

Vyhýbejte se veřejným koupalištím, bazénům, wellness zařízením, vířivkám. Nepoužívejte výrobky (balzámy, sprchové gely, spreje pro intimní hygienu, atp.), které obsahují silné detergenty, chemické prostředky, vonné složky, barviva nebo konzervanty. Mohou podráždit pokožku nebo vyvolat její alergickou reakci.

Používání přírodních přípravků, které regulují pH, podporují rozvoj přátelských bakterií a udržují vyrovnanou bakteriální flóru v pochvě, která vám pomůže při prevenci poševních potíží nebo zmírní jejich příznaky, pokud už k infekci došlo.


"Nesprávné metody udržování čistoty intimních partií mohou způsobit více škody než nedostatek hygieny, např. v důsledku používání mýdla se silným účinkem nebo detergentů."