Poševní suchost. Příčiny a léčba

Problém poševní suchosti se týká mnoha žen v různém věku. Tyto potíže vyvolávají ještě jiné nepříjemné příznaky, např. svědění, pálení či otok.

Ženy se obvykle domnívají, že suchost poševní sliznice souvisí s přechodem. To nemusí být vždycky pravda, protože těmito potížemi mohou trpět ženy v každém věku. Často je však skutečně příznak menopauzy. Přesto existuje řada jiných příčin poševní suchosti.

Příčiny poševní suchosti

Existuje řada příčin poševní suchosti. Jednou z nich je snížení hladiny estrogenů. Estrogeny jsou ženské hormony, které podporují zdraví pochvy. Zajišťují správné zvlhčení, pružnost a vhodnou bakteriální rovnováhu (kyselost). Pokud se hladina estrogenů snižuje, poševní stěny ztrácejí pružnost, jsou křehčí a nedostatečně zvlhčené.

Ke snížení hladiny estrogenů může dojít z různých důvodů. Menopauza je jedním z nich, stejně jako těhotenství nebo kojení. Ozařování, chemoterapie a hormonální terapie mohou mít rovněž vliv na hladinu estrogenů a způsobovat tak poševní suchost.

Přirozená lubrikace pochvy může být narušená některými léky, např. proti nachlazení nebo alergii. Na míru zvlhčení pochvy mají rovněž vliv některé choroby, např. cukrovka či vysoký krevní tlak.

Další projevy poševní suchosti

Suchost mohou doprovázet jiné potíže, např.:

  • svědění
  • pálení
  • štípání
  • bolestivost
  • bolest při styku.

"Jednou z nejčastěji doporučovaných metod léčby je zvyšování vlhkosti pochvy pomocí gelů nebo lubrikantů."


Jak léčit poševní suchost?

Vzhledem k tomu, že existuje řada příčin těchto potíží, je třeba stanovit metodu léčby individuálně. Jednou z nejčastěji doporučovaných terapií je zvyšování vlhkosti pochvy pomocí gelů nebo lubrikantů. Jinou metodou léčby je zvýšení hladiny estrogenů.

V lékárně jsou k dispozici bez předpisu různé přípravky, např. lubrikanty, které obnovují přirozené zvlhčení pochvy. Volte výrobky obsahující přírodní složky, které zmírňují příznaky a stimulují přirozené zvlhčení.