Poševní výtok (výtok z pochvy)

Výtok z pochvy má velký význam pro celkové zdraví pochvy. Žlázy uvnitř pochvy a děložního hrdla produkují tekutinu (výtok), která plní několik důležitých funkcí v ženském rozmnožovacím ústrojí: odstraňuje nečistoty, odumřelé buňky a mikroorganismy, napomáhá při prevenci infekcí a bojuje s nimi a dále zvlhčuje pochvu.

Množství produkovaného výtoku, jeho konzistence, vůně a barva jsou u každé ženy individuální. Vlastnosti této intimní tekutiny (výtoku) se mění v průběhu menstruačního cyklu, kojení, v důsledku těhotenství nebo zvlhčení při styku. Pokud zná žena dobře svůj organismus, je schopná rozlišit normální a přijatelné vlastnosti výtoku, které nejsou důvodem ke znepokojení. Zjistitelná může být nepatrná změna vůně v těhotenství nebo produkce většího množství při ovulaci. Každá netypická změna barvy, konzistence, množství nebo vůně výtoku však může znamenat rozvíjející se infekci, zejména pokud je doprovázená jinými příznaky, např. svěděním, pálením nebo bolestí.

Různé typy výtoku

Zdravý výtok je čirý, bílý nebo bělavý či světle žlutý, s hustou nebo řídkou konzistencí. Je vazký a pružný a jeho přítomnost není doprovázena žádnými dalšími příznaky. Změna vzhledu výtoku může znamenat, že je potřeba vyhledat gynekologa. V následující tabulce jsou uvedeny informace o nejcharakterističtějších odchylkách od normy a jejich příčinách. Seznamte se s ní.

Vlastnosti výtoku barvaKonzistenceDoprovodné příznakyMožné příčiny
Čirý, bílý nebo bělavý, světle žlutýHustý nebo řídký, vazký, pružnýAbsence jiných příznakůNormální výtok
BílýHustý a připomínající tvarohOtok vulvy, bolest (zejména při styku), svědění, pálení, bílé zbytky, které není možné setřítMykotická infekce
Bílý, šedý nebo žlutýSpíše řídkýCharakteristický nepříjemný zápach (rybina), svědění, pálení, otok vulvy, zarudnutí a podrážděníBakteriální infekce
Žlutý nebo matnýRůznýBolest v oblasti pánve, krvácení z pochvy nebo špinění mezi menstruacemi, inkontinenceKapavka
Žlutý nebo nazelenalýŠumivý pěnivýSilný nepříjemný zápach, svědění, bolest při močeníTrichomoniáza
Hnědý nebo se stopami krveRůznýBolest v oblasti pánve, krvácení z pochvy nebo špinění mezi menstruacemiNepravidelná menstruace; hnědý výtok se může objevit rovněž na začátku nebo na konci menstruačního krvácení
RůžovýRůznýAbsenceV době krátce po porodu může jít o vylučování tzv. poporodních zbytků. Jde o normální projev po porodu.

Pokud zjistíte jakékoliv příznaky uvedené výše nebo jiné znepokojivé symptomy, ihned se obraťte na gynekologa.

"Množství, konzistence, vůně a barva výtoku jsou individuální pro každou ženu. Tyto vlastnosti se mohou měnit v průběhu menstruačního cyklu, v době kojení, v důsledku těhotenství nebo zvlhčení při styku."