Poševní výtok (výtok z pochvy)

Výtok z pochvy má velký význam pro celkové zdraví pochvy. Žlázy uvnitř pochvy a děložního hrdla produkují tekutinu (výtok), která plní několik důležitých funkcí v ženském rozmnožovacím ústrojí: odstraňuje nečistoty, odumřelé buňky a mikroorganismy, napomáhá při prevenci infekcí a bojuje s nimi a dále zvlhčuje pochvu.

Množství produkovaného výtoku, jeho konzistence, vůně a barva jsou u každé ženy individuální. Vlastnosti této intimní tekutiny (výtoku) se mění v průběhu menstruačního cyklu, kojení, v důsledku těhotenství nebo zvlhčení při styku. Pokud zná žena dobře svůj organismus, je schopná rozlišit normální a přijatelné vlastnosti výtoku, které nejsou důvodem ke znepokojení. Zjistitelná může být nepatrná změna vůně v těhotenství nebo produkce většího množství při ovulaci. Každá netypická změna barvy, konzistence, množství nebo vůně výtoku však může znamenat rozvíjející se infekci, zejména pokud je doprovázená jinými příznaky, např. svěděním, pálením nebo bolestí.

Různé typy výtoku

Zdravý výtok je čirý, bílý nebo bělavý či světle žlutý, s hustou nebo řídkou konzistencí. Je vazký a pružný a jeho přítomnost není doprovázena žádnými dalšími příznaky. Změna vzhledu výtoku může znamenat, že je potřeba vyhledat gynekologa. V následující tabulce jsou uvedeny informace o nejcharakterističtějších odchylkách od normy a jejich příčinách. Seznamte se s ní.

Vlastnosti výtoku barva Konzistence Doprovodné příznaky Možné příčiny
Čirý, bílý nebo bělavý, světle žlutý Hustý nebo řídký, vazký, pružný Absence jiných příznaků Normální výtok
Bílý Hustý a připomínající tvaroh Otok vulvy, bolest (zejména při styku), svědění, pálení, bílé zbytky, které není možné setřít Mykotická infekce
Bílý, šedý nebo žlutý Spíše řídký Charakteristický nepříjemný zápach (rybina), svědění, pálení, otok vulvy, zarudnutí a podráždění Bakteriální infekce
Žlutý nebo matný Různý Bolest v oblasti pánve, krvácení z pochvy nebo špinění mezi menstruacemi, inkontinence Kapavka
Žlutý nebo nazelenalý Šumivý pěnivý Silný nepříjemný zápach, svědění, bolest při močení Trichomoniáza
Hnědý nebo se stopami krve Různý Bolest v oblasti pánve, krvácení z pochvy nebo špinění mezi menstruacemi Nepravidelná menstruace; hnědý výtok se může objevit rovněž na začátku nebo na konci menstruačního krvácení
Růžový Různý Absence V době krátce po porodu může jít o vylučování tzv. poporodních zbytků. Jde o normální projev po porodu.

Pokud zjistíte jakékoliv příznaky uvedené výše nebo jiné znepokojivé symptomy, ihned se obraťte na gynekologa.

"Množství, konzistence, vůně a barva výtoku jsou individuální pro každou ženu. Tyto vlastnosti se mohou měnit v průběhu menstruačního cyklu, v době kojení, v důsledku těhotenství nebo zvlhčení při styku."