Podráždění pochvy a otok stydkých pysků

Podráždění pochvy může být nepříjemné a velmi bolestivé, což má vliv na kvalitu života. Otok stydkých pysků je velmi nepříjemný, protože vyvolává pocit nepohodlí při sezení nebo nošení kalhot (z důvodu tření). Tyto potíže často doprovází jiné příznaky, např. pálení či svědění.

Co způsobuje otok stydkých pysků?

Existuje několik příčin těchto potíží:

  • Podráždění nebo alergická reakce. K podráždění dochází vlivem použití konkrétního výrobku, např. mýdla, koupelové pěny, balzámu, spreje, atp. Tyto výrobky mohou obsahovat silné chemické prostředky, které podráždí jemnou pokožku v intimních partiích, vyvolají otok a bolest. Stává se, že se taková reakce dostaví rovněž po použití výrobku aplikovaného již delší dobu.
  • Otok po pohlavním styku naznačuje, že můžete mít alergii na latex, z něhož se vyrábí prezervativy, na lubrikant nebo semeno partnera. Stává se, že se otok objeví po intenzivním styku, zejména v případě, kdy poševní sliznice nebyla dostatečně zvlhčená.
  • Mykotická infekce. Tyto potíže se projevují bílým, hustým výtokem připomínajícím tvaroh.
  • Bakteriální infekce pochvy. K jiným příznakům patří šedobílý výtok s charakteristickým zápachem rybiny.
  • Těhotenství. Během těhotenství je tlak, který vyvíjí plod na rozmnožovací orgány, větší a oběh je tedy omezený, což může vyvolat otok a bolest vulvy.
  • Porod. Občas dochází při porodu k poškození tkáně, což vyvolává otok a bolest.

"Existuje několik příčin otoku stydkých pysků. Patří k nim podráždění, pohlavní styk nebo infekce."


Jak předejít otoku stydkých pysků?

Vyhýbejte se výrobkům obsahujícím silné mycí složky, chemické přípravky, vonné složky nebo barviva. Pokud pociťujete podráždění po použití nějakého výrobku, rychle ho opláchněte. Následně použijte přírodní přípravek, který zmírní potíže a urychlí regeneraci. Volte gely pro intimní hygienu, které obsahují pouze jemné mycí složky bez parfemace a konzervantů.

Pokud pociťujete poševní suchost, před stykem použijte lubrikant nebo každodenně aplikujte zvlhčovací přípravek. Takto dosáhnete dlouhodobého efektu. Pokud pociťujete podráždění, zdržte se sexuální aktivity až do doby zahojení intimních partií a ústupu potíží.

V případě mykotické nebo bakteriální infekce pochvy se můžete objednat k lékaři za účelem zajištění vhodné léčby. Jinou možností je použití přírodních přípravků (např. s probiotiky nebo prebiotiky), které upravují pH, podporují vývoj přátelských bakterií a díky tomu napomáhají při obnově rovnováhy bakteriální flóry v pochvě.

Vyhýbejte se nošení obtaženého oblečení, zejména pokud už pociťujte podráždění. Noste prádlo z přírodních materiálů (bavlna umožňuje dýchání pokožky, zatímco syntetické materiály vyvolávají podráždění). Zkuste spát bez prádla, aby mohla pokožka přes noc dýchat a zregenerovat se.

Při potížích souvisejících s otokem stydkých pysků přináší úlevu ochlazování podrážděných intimních míst (můžete použít obklad nebo vodu s ledem). Nízká teplota zmenšuje otok a dočasně zmírňuje bolest.

Snažte se neškrábat intimní partie, protože může dojít k poškození tkáně a způsobení ještě horších potíží.

Pokud otok přetrvává déle než týden, navštivte lékaře za účelem zjištění příčiny podráždění.