Pět nejčastějších potíží pochvy a intimních partií

Problém intimních infekcí se týká všech žen. Potíže, které jsou s nimi spojené, mohou mít mírný průběh nebo mohou být velmi nepříjemné. Často významně ovlivňují kvalitu života ženy a její sexuální život. Mezi pět nejčastějších poševních potíží patří svědění, pálení, suchost, výtoky (občas je doprovází nepříjemný zápach) a dále podráždění nebo bolest při styku či po styku. Příčina výskytu těchto příznaků není vždy známá nebo ji lze těžko identifikovat. Pokud se však objeví některá z uvedených potíží, je třeba se obrátit na gynekologa.

Svědění pochvy a intimních partií

Svědění pochvy může být způsobeno mykózou, bakteriální infekcí pochvy nebo pohlavně přenosnými chorobami. Stává se, že se vyskytují jako reakce na podráždění nebo kontakt s některými látkami, např. vonnými přípravky, mýdlem, avivážemi, atp. Existují rovněž jiné příčiny těchto potíží: nošení syntetického prádla, holení nebo depilace voskem, odřeniny v důsledku fyzického cvičení nebo z důvodu poševní suchosti. Infekci lze ve většině případů diagnostikovat podle specifického výtoku. Pro neinfekční příčiny svědění je obvykle charakteristický otok a zarudnutí tkání pochvy a vulvy. Při diagnóze příčin potíží může pomoci eliminace všech možných alergenů.

  • Nepoužívejte mýdlo, vonné látky, prací gely a aviváže.
  • Vyhýbejte se parfémovaným hygienickým vložkám, menstruačním vložkám nebo toaletnímu papíru.
  • Přestaňte se na nějakou dobu holit nebo depilovat.
  • Noste prádlo z přírodních, prodyšných materiálů.

Pokud problémy neustoupí, obraťte se na lékaře.

Pálení pochvy a intimních partií

Pocit pálení v intimních partiích je obvykle způsoben podrážděním pokožky v důsledku svědění a škrábání nebo infekce pochvy či močové trubice. Tyto potíže se mohou objevit náhle nebo narůstat po několik týdnů. V takovém případě je třeba kontaktovat lékaře, který provede anamnézu a testy, po nichž aplikuje vhodnou léčbu. V případě infekce je léčba obvykle založená na užívání antibiotik nebo antimykotických přípravků. Na výsledky léčby je většinou třeba čekat několik dnů. V této době může nepohodlí zmírnit aplikace chladivých přípravků na pokožku, které přinášejí úlevu při svědění a podráždění.


"Mezi pět nejčastějších poševních potíží patří svědění, pálení, suchost, výtoky (občas je doprovází nepříjemný zápach) a dále podráždění nebo bolest při styku či po styku."


Suchost pochvy a intimních partií

Poševní suchost se obvykle objevuje v době menopauzy, může se však vyskytnout u žen v každém věku. Vyznačuje se svěděním, pálením, bolestí při styku a otokem intimních partií. Tyto příznaky mohou ukazovat rovněž na jiné poševní potíže. Suchost se však liší absencí výtoku. V závislosti na příčině se poševní suchost léčí lokálně nebo perorálně s použitím hormonů či jiných preparátů. Nehormonální zvlhčující prostředky přinášejí rychlou úlevu a jejich účinky mohou přetrvávat po několik dní. Lubrikanty na druhé straně přinášejí okamžité řešení v případě bolestivého styku.

Výtoky nebo nepříjemný zápach z intimních partií

Poševní výtok je kapalina, která pomáhá udržovat zdravou bakteriální flóru, zvlhčuje při styku a chrání tkáně intimních partií. Jeho vzhled se mění během menstruačního cyklu a v různých životních etapách. Nezdravý výtok, např. bílý, hustý a drolivý nebo šedý, řídký s charakteristickým zápachem rybiny, je příznakem poševní infekce (bakteriální infekce nebo mykotické infekce pochvy). Změny výtoku mohou být rovněž příznakem choroby přenášené pohlavní cestou nebo jiných závažných onemocnění. Pokud tedy zjistíte netypické změny výtoku, obraťte se na lékaře.

Podráždění a bolest při styku nebo po styku

Sexuální život by měl být bezbolestný. Podráždění a bolest při styku nebo po styku může být vyvolána mnoha faktory. Nejčastější z nich je poševní suchost, poševní infekce nebo alergie. V některých případech může však být bolest spojená se závažnějšími problémy, např.: fyzický úraz (např. po porodu), psychický komplex nebo dokonce nádor. Pokud pociťujete bolest pochvy, obraťte se na lékaře, najděte příčinu a zahajte vhodnou léčbu.