Pálení pochvy a intimních partií

Každá žena alespoň jednou za život měla intimní potíže. K nejčastějším příznakům patří výtoky, nepříjemný zápach, svědění, bolest, pálení. Z důvodu těchto příznaků je těžké normálně fungovat, což jen posiluje pocit nepohodlí a vyvolává neklid. Pokud se příznaky zesilují, mohou zásadně ovlivnit kvalitu života, zejména v sexuální oblasti (pohlavní styk se stává nepříjemný nebo dokonce bolestivý).

Pálení intimních partií je obvykle příznak podráždění nebo infekce. Tyto potíže mohou být vyvolané:

  • Bakteriální infekcí pochvy
  • Mykózou (označovanou rovněž jako kvasinkové onemocnění nebo kandidóza)
  • Silnými mycími prostředky, balzámy, spreji pro intimní hygienu, koupelovými pěnami, atp. Výrobky tohoto druhu často obsahují dráždivé nebo alergizující složky, které mohou po aplikaci vyvolat pálení.
  • Menopauzou – snížení hladiny estrogenů způsobuje ztenčení a ztrátu pružnosti poševní tkáně, stejně jako nedostatečné zvlhčení potřebné k bezbolestnému styku. Nedostatečné zvlhčení způsobuje tření při penetraci a zánět, protože tkáně nejsou pružné a silné jako v případě, kdy je hladina estrogenů vyšší.
  • Nedostatečnou hygienou, stejně jako nadměrnou hygienou. Nesprávné mytí může poškodit ochrannou vrstvu pokožky a vytvořit ideální podmínky pro mikroby, podráždění a alergii. Používání běžného mýdla nebo silných mycích prostředků ničí přirozenou bariéru pokožky a vyvolává zánět a podráždění.
  • Změnou pH pochvy
  • Léčbou antibiotiky
  • Cukrovkou
  • Nošením syntetického prádla a těsného oblečení
  • Podrážděním způsobeným prezervativy, spermicidními prostředky, lubrikanty a dokonce semenem partnera.


"Pálení intimních partií je obvykle příznak podráždění nebo infekce."


Co dělat, když se objeví pálení pochvy a intimních partií?

Pokud máte podezření, že pálení souvisí s výrobkem, který jste naposled použily, rychle ho smyjte, aby se odstranily zbytky a omezilo jeho působení. Později můžete použít přírodní zklidňující přípravek nebo poševní gel s prebiotiky, který rychle napomáhá při vývoji přátelských bakterií a předchází jiným potížím. Vždy volte přírodní přípravky, které neobsahují silné chemické prostředky, vonné složky a barviva.

Pokud se objeví jiné příznaky, např. výtoky, nepříjemný zápach, svědění nebo bolest, obraťte se na lékaře. V případě infekcí je třeba zahájit vhodnou léčbu za účelem odstranění příčiny, nejen příznaků.

Pokud se pálení objevilo v důsledku poševní suchosti, zeptejte se gynekologa na nejlepší způsob řešení tohoto problému. V takových případech se lokálně aplikují krémy s estrogeny, zvlhčovače a lubrikanty. Zvlhčovače jsou přípravky s dlouhodobou účinností. Jsou dokonalým řešením v případě, pokud poševní suchost způsobuje nepohodlí při cvičení nebo procházkách. Lubrikanty se užívají před sexuálním stykem. Mají krátkou účinnost, ale díky nim je sex příjemný a bezbolestný.

Pokud se objeví podráždění a zánět, přerušte sexuální aktivitu až do ústupu potíží a zahojení intimních partií. Snažte se neškrábat, protože to pouze zesiluje potíže, neboť dochází k otokům a bolestivosti.