Je poševní výtok přirozený projev?

Většina žen nevěnuje větší pozornost svému poševnímu výtoku. Je to jednoduše něco, co je tady pořád. Jeho konzistence a množství se však může občas měnit. Pokud nemáte dojem, že se děje něco špatného, není důvod se znepokojovat.

Jak vypadá normální výtok?

Poševní výtok je u každé ženy jiný. Liší se hustotou, barvou a vůní. Obvykle je bělavý, čirý nebo světle žlutý, s konzistencí od vodnaté po hustou. Vůně, přestože je u každé ženy jiná, je však většinou lehce nakyslá.

Výtok se mění během menstruačního cyklu. Jeho množství je obvykle větší při ovulaci a krátce před menstruací. To je zcela normální.

Některé změny vzhledu a vůně výtoku mohou vyvolávat nepříjemné intimní potíže.

Mykotická nebo bakteriální infekce pochvy?

Hrudkovitý a bílý výtok (připomínající tvaroh) ve spojení se svěděním intimních partií může být příznakem mykotické infekce. Tuto infekci vyvolává nárůst množství mykotických buněk v pochvě.

Nejde o žádnou nebezpečnou potíž, ačkoliv může být nepříjemná. Proti mykotické infekci se nejčastěji aplikují antimykotické léky. Lze rovněž užívat přípravky bez předpisu určené k domácí léčbě. Tyto přípravky léčí infekci a obnovují přirozenou bakteriální flóru v pochv, přičemž předcházejí opakování infekce.

Intenzivní nepříjemný zápach intimních partií (připomínající rybinu), může být příznakem bakteriální infekce pochvy. Bakteriální infekce pochvy je infekce způsobená nadměrným nárůstem počtu škodlivých bakterií v pochvě. Vyznačuje se řídkým, šedobílým výtokem se silným, nepříjemným zápachem. Bakteriální infekce pochvy se obvykle léčí antibiotiky nebo chemoterapeutiky. Místo léků na předpis lze užívat přípravky obsahující přírodní složky k domácí léčbě, které léčí s infekcí a nevyvolávají nežádoucí účinky.


"Pokud zjistíte nepřirozené změny výtoku, mohou znamenat závažné potíže."


Malé množství výtoku

Příliš malé množství výtoku představuje rovněž problém, protože způsobuje poševní suchost. Může být příznakem menopauzy, ale ne vždy, protože těmito potížemi trpí ženy v každém věku. Poševní suchost je nejčastěji doprovázená svěděním, pálením a bolestí při styku.

Většina žen používá lubrikanty, které zmírňují potíže související s příliš malým množstvím výtoku. Na trhu je dostupná rovněž řada výrobků k domácí léčbě, které zvyšují zvlhčení poševní sliznice. Přípravky z přírodních složek předcházejí podráždění a pomáhají při obnově tkáně.

Divný výtok po pohlavním styku bez ochrany

Výtok se může měnit rovněž po pohlavním styku bez ochrany. Kyselé pH v pochvě se v takovém případě zvyšuje v důsledku zásadité reakce semene. Pro ženský organismus to není škodlivé, přesto však může nárůst pH zvýšit riziko vývoje bakteriální infekce pochvy. Pokud se po pohlavním styku bez ochrany výtok mění a obáváte se, že to může být příznak choroby, obraťte se na lékaře.