Jak léčit poševní suchost?

Pociťovaly jste někdy podráždění v intimních partiích? Nebo jiné potíže, např. svědění, pálení při močení, lehké krvácení po styku, bolest při penetraci? Pokud ano, znamená to, že pravděpodobně trpíte poševní suchostí.

Poševní suchost je častým příznakem menopauzy, může se však objevit u žen v každém věku. Jinou příčinou těchto potíží mohou být hormonální změny po porodu nebo v době kojení, protinádorová léčba nebo při užívání některých léků.

Poševní suchost může způsobovat rovněž stres a neklid, nadměrné fyzické cvičení, alkohol, kofein a cigarety. Jde o potíže, které zásadně ovlivňují kvalitu života. Léčba poševní suchosti je velmi důležitá nejen s ohledem na fyzické zdraví ženy, ale rovněž z hlediska jejích vztahů a emocionálního stavu. K nejčastějším metodám léčby těchto potíží patří:

Léčba estrogeny

Hlavním důvodem poševní suchosti je snížení hladiny estrogenů – hormonů, které odpovídají za zvyšování vlhkosti a pružnosti poševní tkáně. Řada léčebných terapií je tedy založená na vyrovnání snížené hladiny estrogenů. Hormonální terapie může být aplikovaná perorálně (zejména pokud se vyskytují i jiné příznaky menopauzy), lokálně (hormonální náplasti) nebo vaginálně.

Poševní léčba estrogeny je založená na aplikaci kroužku uvolňujícího estrogeny, tablet nebo krému. Je však třeba si uvědomit, že hormonální terapie je často spojená s rizikem nežádoucích efektů. Před rozhodnutím o zahájení léčby je třeba si promluvit s lékařem a zamyslet se nad účinnými a bezpečnými alternativními metodami.


"Léčba poševní suchosti je velmi důležitá nejen s ohledem na fyzické zdraví ženy, ale rovněž vzhledem k jejímu emocionálnímu stavu a vztahům."


Léčba přípravky bez estrogenů

Kromě hormonální terapie je možné vyzkoušet poševní zvlhčovače, které při pravidelném použití zvyšují vlhkost a pružnost poševní tkáně. Zmírňují rovněž další potíže, např. podráždění, pálení nebo otok, které nemusejí být vždy spojené s pohlavním stykem.

Ženy pociťují poševní suchost nebo bolest při styku, pokud nejsou dostatečně vzrušené. Proto je tak důležitá předehra. Lubrikanty mohou snížit pocit tření při penetraci a přinést úlevu od bolesti při styku. Tyto přípravky se vyrábí na bázi vody, silikonu nebo olivového oleje (pamatujte, že lubrikanty na bázi olivového oleje nelze používat s prezervativem, protože způsobují jeho prasknutí, představují tedy riziko z hlediska pohlavně přenosných chorob nebo těhotenství).

Hlavní rozdíl mezi lubrikanty a zvlhčujícími prostředky je v tom, že zvlhčující prostředky mají delší dobu působení. Lubrikanty se používají před stykem, aby dočasně zmírnily bolest a tření.