Intimní potíže. Je opravdu nutné jít k lékaři?

Kompletní seznam intimních potíží je velmi dlouhý: od výtoků a nepříjemného zápachu až po bolest pánve. Některé z těchto příznaků ukazují na banální problémy, s nimiž si můžete poradit díky použití léků bez předpisu. Jiné však vyžadují návštěvu lékaře a aplikaci vhodné léčby. Seznamte se s nejčastějšími poševními potížemi a kritérii, která vám pomohou určit, zda je nutné se objednat k lékaři.

Změna výtoku

Výtok zdravé pochvy je čirý, bílý nebo světle žlutý, lepkavý nebo pružný. Jeho množství a konzistence závisí na určitých faktorech, např. menstruačním cyklu, těhotenství nebo pohlavním styku. Pokud zjistíte náhlé nebo významné změny výtoku, které se týkají barvy, konzistence (např. hustý sekret připomínající tvaroh je příznakem mykózy) nebo množství (přestože množství výtoku se mění při ovulaci nebo pohlavním styku, větší množství než obvykle může znamenat infekci), obraťte se na lékaře.

Nepříjemný zápach

Přestože pochva má svoji specifickou vůni, každá odchylka od normy může být důvodem ke znepokojení. Některé zápachy jsou charakteristické pro určité infekce, např. zápach rybiny je typický pro bakteriální infekci pochvy.

Svědění

Svědění je nejčastější příznak infekce, např. bakteriální nebo mykotické infekce pochvy. Svědění může být rovněž vyvolané podrážděním nebo alergií, např. v důsledku použití prezervativů. V takovém případě mají zklidňující účinek přírodní přípravky, které regenerují pokožku.

Pálení

Tak jako v případě svědění může být pálení příznakem infekce nebo důsledkem podráždění. Pokud používáte balzámy nebo spreje na intimní partie a po jejich aplikaci pociťujete silné pálení, rychle smyjte zbytky, aby se podráždění snížilo. Přestaňte tyto kosmetické přípravky používat.

Bolest

Bolest při močení často svědčí o infekci močových cest nebo pochvy. Bolest při pohlavním styku může být rovněž příznakem infekce nebo endometriózy, především je však spojená s poševní suchostí. Poševní suchost se nejčastěji objevuje v období menopauzy a po něm, kdy je hladina estrogenů nízká. V důsledku toho se poševní tkáň stává tenčí, ztrácí svoji pružnost a přirozenou lubrikaci. Pokud není pochva patřičně zvlhčená, tření při penetraci může tkáně poškodit. A právě to je důvodem bolesti nebo dokonce vede k infekci. Pokud pociťujete poševní suchost, zkuste použít poševní zvlhčovače nebo lubrikanty, což tyto příznaky zmírní. Zvlhčovač se používá každý den a přináší dlouhodobé zmírnění bolesti a pocitu tření. Lubrikant působí krátkodobě a používá se před stykem.


Intimní potíže mohou mít řadu příčin. Některé z nich jsou závažné, jiné nikoli. Pokud zjistíte uvedené příznaky nebo jakékoliv jiné netypické změny, vždy se obraťte na lékaře za účelem doporučení vhodné léčby.


"Intimní potíže mají řadu příčin. Některé z nich jsou závažné."