Intenzivní, nepříjemný zápach

Každá žena je jiná. Má svůj výjimečný typ pokožky a vlasů, pevnost nehtů, specifickou vůni. Zdravý poševní výtok je obvykle bez zápachu nebo má zápach sotva znatelný.

Bývá hustý nebo řídký, více či méně hojný, což také závisí na dni cyklu a hormonální rovnováze. Sledováním poševního výtoku lze stanovit ovulaci nebo menstruaci. Je také možné zjistit symptomy, které je vhodné sdělit vašemu gynekologovi, např. netypická změna barvy, zvýšená produkce výtoku nebo intenzivní, nepříjemný zápach.

Proč se v intimních partiích objevuje intenzivní, nepříjemný zápach (rybina) a co znamená?

Zdravá poševní flóra obsahuje hlavně přátelské bakterie (bakterie Lactobacillus). V intimních partiích se však může vyskytovat rovněž nevelké množství škodlivých mikroorganismů. Organismus ženy předchází jejich rozvoji pomocí nízkého pH pochvy, antimikrobiálních látek produkovaných poševní sliznicí a dále pomocí bakterií mléčného kvašení Lactobacillus. Bakterie Lactobacillus pozitivně ovlivňují poševní prostředí. Stává se však, že vnější faktory (antibiotika, zásadité semeno, nesprávná hygiena intimních partií) nebo vnitřní faktory (hormonální změny) narušují rovnováhu ekosystému pochvy a způsobují nárůst množství škodlivých bakterií. V důsledku narušení bakteriální rovnováhy a snížení počtu bakterií Lactobacillus se pH poševního prostředí stává méně kyselé. To může vyvolávat různé potíže, např. bakteriální infekci. Bakteriální infekce pochvy se vyznačuje bílým nebo šedým řidším výtokem s intenzivním, nepříjemným zápachem (rybina), podrážděním a bolestivostí intimních partií a dále svěděním a zarudnutím.

Co je třeba dělat v případě zjištění příznaků bakteriální infekce pochvy?

Stává se, že má bakteriální infekce pochy mírný průběh a potíže po určité době samy ustoupí. V některých případech (těhotenství, snížení odolnosti, atp.) však mohou nastat závažné komplikace. Lékař zhodnotí váš případ a předepíše příslušnou léčbu. Alternativou k antibiotikům, které se často při léčbě užívají, jsou přírodní přípravky. Obnovují rovnováhu bakteriální flóry v pochvě prostřednictvím zajištění správného pH intimních partií a podpory nárůstu bakterií Lactobacillus. A co je důležité, tyto přípravky nevyvolávají nežádoucí účinky.


"Bakteriální infekce pochvy se vyznačuje bílým nebo šedým řidším výtokem s intenzivním, nepříjemným zápachem, podrážděním a bolestivostí intimních partií a dále svěděním a zarudnutím."