Co způsobuje nepříjemný zápach intimních partií?

Každá žena má svou osobitou vůni. To platí i pro pochvu. Znatelná vůně intimních partií je zcela normální jev. Pokud se však vůně změní na nepříjemný zápach, může to znamenat infekci v intimních partiích. Ale jak rozpoznat, zda jde o přirozený či chorobný stav?

Začněme od toho, co je přirozená zdravá vůně.

Zdravá vůně intimních partií

Každá žena je jiná, stejně jako vůně jejích intimních partií. Tato vůně by měla být lehce nakyslá, což je spojené s přítomností kyseliny mléčné v pochvě.

Vůně intimních partií se může měnit v souvislosti se změnou hladiny hormonů. Vůně se stává intenzivnější při ovulaci. Řada žen pozoruje rovněž změnu vůně po pohlavním styku. To je spojené s tím, že sperma dočasně zvyšuje pH v pochvě.

Přirozená vůně intimních partií je něčím normálním.

Pokud se vůně stává silnější a začíná se měnit ve specifický zápach rybiny, může to znamenat bakteriální infekci pochvy.


"Jednou z nejčastějších příčin nepříjemného zápachu je bakteriální infekce pochvy. Hlavním příznakem této infekce je charakteristický zápach rybiny."


Může být nepříjemný zápach intimních partií příznakem choroby?

Jednou z nejčastějších příčin nepříjemného zápachu je bakteriální infekce pochvy. Charakteristický zápach rybiny je jedním z hlavních příznaků infekce rodidel. Infekce vyvolává nadměrný nárůst množství škodlivých/nežádoucích bakterií v pochvě. Jiným příznakem bakteriální infekce pochvy je řídký, šedobílý výtok.

Bakteriální infekce pochvy se obvykle léčí antibiotiky nebo chemoterapeutiky, které předepíše lékař. Léčba je sice účinná, může však bohužel vyvolávat nežádoucí projevy.

Existují rovněž přírodní přípravky k domácí léčbě bakteriální infekce pochvy, které jsou dostupné bez předpisu. Výrobky z přírodních složek mohou vyléčit infekci a obnovit přirozenou bakteriální flóru v pochvě.

Existují rovněž jiné závažné příčiny nepříjemného zápachu intimních partií. Pokud ucítíte jiný zápach, než je charakteristický pro bakteriální infekci pochvy (rybina), obraťte se na lékaře.