Bolest pochvy a intimních partií

Nejčastější příčinou bolesti pochvy je infekce. Bolest v intimních partiích může být však způsobená podrážděním, poševní suchostí nebo hormonálními změnami. Jinými příznaky, které mohou doprovázet bolest pochvy, je svědění, pálení, štípání a pulzování.

K nejčastějším příčinám bolesti pochvy patří:

  • Mykóza - Přestože mykóza nebolí, podílí se na výskytu bolesti, protože vyvolává svědění. Škrábání intimních partií poškozuje pokožku a způsobuje otok, což vyvolává bolestivost a citlivost. Pokud jste náchylné k mykózám nebo užíváte antibiotika, používejte přírodní přípravky s prebiotiky nebo probiotiky, které stimulují vývoj přátelských bakterií a snižují riziko infekce.
  • Podráždění - Používání přípravků obsahujících silné detergenty, chemické prostředky, aromata nebo barviva může podráždit pokožku a vyvolat zánět, doprovázený otokem, bolestivostí a citlivostí intimních partií. Vyhýbejte se výrobkům, které mohou obsahovat takové složky, neboli: mýdlům, pěnám do koupele, sprejům na intimní partie, tělovým balzámům a krémům.
  • Užívání antibiotik nebo steroidních léků - Tyto léky mohou zvýšit riziko mykózy.
  • Těhotenství - V těhotenství ženy častěji trpí mykózami a dále bolestí pochvy a intimních partií, vyvolanými zánětem.
  • Některé pohlavně přenosné choroby.
  • Poševní suchost - Pokud pochva není dostatečně přirozeně zvlhčená, penetrace při styku způsobuje tření a poškození tkáně a může vyvolat zánět a bolest. To může mít vliv na libido nebo ztrátu chuti na sex. Pokud pociťujete poševní suchost, zkuste použít poševní zvlhčovače nebo lubrikanty, které tyto příznaky zmírní. Zvlhčovač, který má dlouhodobý účinek, se aplikuje každý den. Lubrikant se používá bezprostředně před sexem, přičemž jeho zvlhčující vlastnosti přinášejí efekt pouze na dobu styku.
  • Atrofické poševní změny - Tyto potíže se objevují v důsledku změn v oblasti tkání poševní stěny (ztenčení) a ztráty pružnosti z důvodu snížení hladiny estrogenů, což je normálním příznakem menopauzy. Tenké a suché poševní stěny se při penetraci snadno poškodí a jsou tedy náchylné na záněty vyvolávající pálení a bolest.