Víte, v čem spočívá správná intimní hygiena?

Říká se, že špatná hygiena je horší nebo žádná. To je samozřejmě přehnané. Špatné hygienické návyky vyvolávají narušení rovnováhy bakteriální flóry v pochvě a infekci intimních partií. Najděte odpovědi na nejčastější otázky týkající se správné intimní hygieny.

Jak často je třeba mýt intimní partie?
Správným způsobem udržování čistoty intimních partií je omývání teplou vodou nebo jemným, přírodním gelem na intimní hygienu, a to jednou denně. V letních měsících, při menstruaci nebo po cvičení však můžete pociťovat potřebu častějšího mytí. V takovém případě je vhodné používat samotnou vodu. Pamatujte na to, že po umytí je třeba intimní partie důkladně osušit měkkým a čistým ručníkem.

Jaký druh mýdla je nejlepší k mytí intimních partií?
Nikdy nepoužívejte běžné mýdlo. Je pro jemnou pokožku v intimních partiích příliš silné. Mýdlo může poškodit ochrannou bariéru povrchu pokožky, takže intimní partie jsou vystavené infekcím. Volte přírodní produkty, které neobsahují mýdlo ani silné mycí prostředky, aromata, barviva a konzervanty. Můžete jednoduše používat samotnou teplou vodu.

Je nutné k udržení svěžesti používat ubrousky pro intimní hygienu?
Ubrousky pro intimní hygienu jsou vynikající prostředek v případě nedostatku času. Pokud cestujete, v létě nebo při intenzivním cvičení pomáhají tyto ubrousky udržet svěžest. Ujistěte se, že vybíráte ubrousky určené speciálně pro intimní hygienu, které neobsahují žádné vonné ani barvící složky.

"Nikdy nepoužívejte běžné mýdlo. Je pro jemnou pokožku v intimních partiích příliš silné."


Je nošení bavlněného prádla skutečně tak důležité?
Syntetické materiály neumožňují dýchání pokožky. Zvyšují pocení a teplotu v intimních partiích, přičemž vlhké a temné místo bez patřičného přístupu vzduchu má dokonalé podmínky k vývoji mikrobů. Obtažené oblečení, např. legíny, těsné džíny nebo kalhotky mohou způsobovat odřeniny a poškození kůže. Mikroorganismy mohou v takové situaci pronikat přes kožní bariéru a vyvolávat infekci. Je tedy vhodné omezit nošení tohoto typu oblečení, nechat si krajkové prádlo na speciální příležitosti a běžně nosit prádlo bavlněné. Spaní bez prádla má rovněž pozitivní vliv na poševní zdraví. Intimní partie mohou „dýchat” a přes noc se zregenerovat.

Proč odborníci doporučují nepoužívat barvený a parfémovaný toaletní papír?
Aromata a barviva používaná k parfemaci a barvení toaletního papíru (a jiných výrobků, např. balzámů, sprejů na intimní partie a koupelový pěn) jsou dráždivými složkami, které mohou vyvolat nepříjemné příznaky, např. podráždění a výtoky. Výrobkům obsahujícím tyto složky je třeba se vyhýbat. Při použití toaletního papíru se nikdy nedoporučuje vytírat zezadu dopředu. Tímto způsobem se snadno mohou přenést bakterie z konečníku do pochvy a vyvolat infekci.

Je vhodné používat vonné přípravky na intimní partie? Každá pochva má svoji specifickou vůni, které by neměla představovat nic znepokojivého. Pokud samozřejmě pociťujete mimořádně nepříjemný zápach, může to pro vás být obtížné. Je však pravděpodobné, že používání parfémů a sprejů v intimních partiích vyvolá podráždění a potíže, např. výtoky, svědění, pálení nebo dokonce ošklivý zápach.

Jak často je třeba vyměňovat hygienické vložky?
Každé 3–4 hodiny. Stejná zásada se týká menstruačních vložek a tamponů, u kterých je riziko podráždění ještě větší, protože menstruační krev je v bezprostředním kontaktu s pokožkou.