Intimní hygiena

Správná hygiena má obrovský vliv na intimní zdraví. Může snížit riziko infekcí, urychlit proces hojení a předejít nepříjemným příznakům, např. podráždění nebo výtokům. Seznamte se s nejdůležitějšími zásadami intimní hygieny.

ANO: Myjte si intimní partie jednou denně.

K mytí používejte teplou vodu nebo jemný gel na bázi přírodních složek pro intimní hygienu.

NE: Nepoužívejte mýdlo.

Mýdlo je velmi zásadité a působí příliš silně na jemnou a citlivou pokožku intimních partií. Vždy volte přírodní gely pro intimní hygienu, které neobsahují mýdlo, vonné složky ani barviva.

ANO: Pokud nemáte možnost se osprchovat, použijte ubrousky pro intimní hygienu.

To je zvláště důležité při menstruaci, v letních měsících nebo při cestování.

NE: Nenoste syntetické obtažené prádlo.

Syntetické materiály neumožňují pokožce dýchat, což vede ke zvýšení teploty a vlhkosti v intimních partiích. Obtažené oblečení vyvolává tření, které může narušit souvislou vrstvu pokožky. Takto vznikají ve spojení s vyšší teplotou a vlhkostí vhodné podmínky pro intimní infekce. Volte tedy přírodní materiály a snažte se nosit obtažené oblečení pouze krátkou dobu.

ANO: Vytírejte se zepředu dozadu.

Při vytírání zezadu dopředu se velmi snadno přenesou bakterie z rekta do vagíny. Proto pamatujte na to, abyste se nikdy nevytíraly tímto způsobem. Používejte neparfémovaný a nebarvený toaletní papír, můžete se tak vyhnout podráždění.

NE: Nepoužívejte parfémované přípravky ani deodoranty k parfemaci intimních partií.

Každá žena má svou osobitou vůni intimních partií, a pokud nemá žádné problémy, tato vůně by neměla být nepříjemná. Silný, nepříjemný zápach je příznakem infekce.

ANO: Po depilaci intimních partií používejte zklidňující přípravky.

Po holení nebo depilaci intimních partií použijte krém po depilaci nebo jiný zklidňující krém. Vždy před holením pokožku hydratujte a používejte přírodní zklidňující přípravky, které předcházejí podráždění pokožky.

NE: Nenoste stejnou hygienickou vložku celý den.

Hygienické vložky nelze nosit bez přestávky celý den. Stejně jako v případě syntetického prádla, ani hygienické vložky neumožňují dýchání pokožky, mohou ji tedy podráždit a zvýšit riziko infekce. Stejná zásada se týká menstruačních vložek a tampónů (zejména s ohledem na kontakt menstruační krve s pokožkou). Vždy vyměňujte hygienické vložky, menstruační vložky a tampóny každé 3–4 hodiny, na noc a ráno po probuzení.

ANO: Osušovat, nikoli otírat.

K osušení intimních partií po umytí používejte čistý a měkký ručník. Netřít, pouze ručník jemně přikládat.

NE: Nepoužívejte výrobky obsahující dráždivé nebo alergizující látky.

Týká se balzámů, sprejů, pěn do koupele, atp. Složky, kterým je třeba se u kosmetických výrobků vyhnout: detergenty, aromata, barviva, silné chemikálie a konzervanty.