Intimní hygiena – méně znamená více

Nesprávná intimní hygiena může udělat více škody než užitku. Zní to přehnaně, ale taková je pravda. Nesprávná hygiena může být škodlivá pro zdraví ženy. Ujistěte se, že znáte základní zásady správné péče o čistotu intimních partií.

Často se stává, že ženy škodí svému zdraví, protože se domnívají, že správná intimní hygiena je založená hlavně na zásadě „čím více, tím lépe”. Získejte informace o tom, proč v případě intimní hygieny méně znamená více.

Obranné mechanismy organismu

Lidský organismus má schopnost udržovat rovnováhu díky složitému mechanismu založenému na přesných a výjimečných zásadách. Proto je pochva domovem pro milion bakterií žijících v harmonii a nevyvolávajících žádné problémy. Tato situace funguje, pokud je zachován poměr mezi přátelskými a nepřátelskými bakteriemi. Pokud je přátelských bakterií méně, nepřátelské začínají rychle bujet. Nadměrný nárůst počtu nepřátelských bakterií vede k infekcím a jejich nepříjemným příznakům, např. výtokům, charakteristickému zápachu rybiny, pálení, svědění a podráždění. Infekci může zastavit obrácený proces – snížení počtu nepřátelských bakterií a podpora vývoje přátelských.

Pokožka plní ochrannou funkci. Je třeba vědět, jak je vytvořená a jakým způsobem předcházet jejímu poškození. Povrch pokožky je pokrytý ochranným lipidovým pláštěm. Tato vrstva chrání vnitřek těla před podrážděním a infekcemi. Kůži lze snadno poškodit silnými mycími prostředky nebo dokonce běžným mýdlem. Tyto výrobky narušují povrch pokožky a ponechávají ji bez ochrany. Proto může používání nevhodných hygienických výrobků nebo příliš časté mytí narušit ochrannou vrstvu kůže a zvýšit riziko infekce.

Co přesně vyjadřuje zásada „méně znamená více”?

Je třeba si pamatovat, že pokožka pokrývající intimní partie je tenká a velmi jemná. Příliš časté mytí, otírání nebo používání příliš silných mycích přípravků může způsobit podráždění a infekci. Myjte se jednou denně teplou vodou nebo jemnými a přírodními přípravky pro intimní hygienu, které neobsahují vonné ani dráždivé látky. Intimní místa důkladně osušte měkkým a čistým ručníkem – jemně přikládat, netřít. Pokud cítíte potřebu se mýt častěji než jednou denně (zejména při menstruačním krvácení, po fyzickém cvičení nebo při nadměrném pocení), používejte neparfémované ubrousky pro intimní hygienu nebo se jednoduše opláchněte samotnou vodou.


"Je třeba si pamatovat, že pokožka pokrývající intimní partie je tenká a velmi jemná. Příliš časté mytí, otírání nebo používání příliš silných mycích přípravků může způsobit podráždění a infekci."