Intimní hygiena a intimní infekce

Většina žen ví, jak dbát o intimní hygienu. Obecně známé jsou následující zásady: „pochva se čistí sama”, „nemýt intimní partie mýdlem”, „noste bavlněné prádlo” a „vždy se vytírej zepředu dozadu”. Má se za to, že správná hygiena intimních partií může předcházet potížím. Je to však skutečně pravda?


Příčiny intimních potíží

Nejčastějšími poševními infekcemi jsou bakteriální infekce pochvy a mykotická infekce pochvy (známá rovněž jako kvasinkové onemocnění nebo kandidóza). Pokud trpíte intimními potížemi, obvykle jsou jejich příčinou uvedené choroby.

Bakteriální infekce pochvy je infekce způsobená nadměrným nárůstem počtu škodlivých bakterií v pochvě. K příznakům infekce patří charakteristický zápach rybiny a řídký šedobílý výtok. Mykotické infekce vyvolává bujení buněk kvasinek v pochvě nebo na zevních rodidlech. K nejčastějším symptomům nákazy patří: hustý bílý výtok (připomínající tvaroh) a svědění.

Stejně nepříjemné potíže vyvolává jak bakteriální, tak mykotická infekce pochvy. Stává se, že nepohodlí ustoupí samovolně, ale teprve po určité době. Obě infekce lze léčit léky nebo přírodními přípravky dostupnými v lékárně bez předpisu. Více informací o léčbě poševních infekcí najdete zde.


"Nejčastějšími poševními infekcemi jsou bakteriální infekce pochvy a mykotická infekce pochvy (známá rovněž jako kvasinkové onemocnění nebo kandidóza)."


Vliv intimní hygieny

Přestože přesné příčiny bujení kvasinek nebo bakterií v pochvě nejsou známé, existují určité faktory, které mohou jejich vývoj zbrzdit. Jedním z nich je hygiena. Níže uvádíme několik doporučení, které se týkají správné péče o intimní partie:


  • K mytí zevních rodidel stačí teplá voda. Lze rovněž použít jemný gel pro intimní hygienu, např. s přírodními složkami.
  • Po koupeli (jak ve vaně, tak v bazénu) vždy důkladně osušit intimní partie.
  • Nosit bavlněné prádlo a vyhýbat se prádlu typu string.
  • Neškrábat se dokonce, i když pociťujte svědění.

Předchází intimní hygiena infekcím intimních partií?

Některé ženy trpí i přes správnou intimní hygienu potížemi vyplývajícími z výskytu infekcí rodidel. Nesprávné udržování čistoty intimních partií může zvýšit riziko potíží, avšak ani správná hygiena není bohužel zárukou prevence těchto problémů. Většina poševních infekcí je totiž způsobena faktory nesouvisejícími s hygienou.