Hygiena intimních partií

Intimní hygiena pomáhá při prevenci poševních potíží. Intimní partie mají specifickou mikrobiologickou flóru, v níž přátelské bakterie (produkující kyselinu mléčnou) udržují rovnováhu s jinými bakteriemi.

Mikroorganismy žijící v pochvě jsou citlivé na působení antibiotik, mýdla a jiných chemických prostředků. Správná intimní hygiena musí podporovat rozvoj přátelských bakterií a udržovat pH v pochvě, které je optimální pro jejich rozvoj. Intimní hygiena je složitá záležitost. Seznamte se s materiálem, který obsahuje důležité informace na toto téma.

Mytí intimních partií

Intimní partie stačí mýt jednou denně teplou vodou nebo jemnými pěnami či gely, které neobsahují mýdlo, vonné složky ani barviva a jsou určeny pro intimní partie. Více neznamená lépe. Mytí intimních partií častěji než jednou denně nebo používání mýdla či šampónu může narušit rovnováhu bakteriální flóry v pochvě. Pokud nemáte po ruce vhodný přípravek pro intimní hygienu, umyjte se raději jen vodou. Pokud se nemůžete osprchovat či vykoupat (kemp, dlouhé cestování, atp.), použijte ubrousky pro intimní hygienu, které neobsahují mýdlo, balzám, vonné složky ani chemické prostředky.

Doporučení týkající se intimního zdraví

Intimní hygiena to není jen mytí. Existuje mnoho faktorů, které mohou změnit mikrobiologickou rovnováhu v pochvě. Patří k nim: sexuální aktivita, nošení syntetického prádla nebo depilace v oblasti rozkroku. Nežádoucí jevy nemůžeme vždy vyloučit, je však dobré o nich vědět a omezovat negativní důsledky. Existuje mnoho způsobů odstraňování pubického ochlupení a následky jednotlivých metod jsou velmi odlišné. Většina z nich vyvolává svědění a podráždění intimních partií. Zastřihování je metoda, která vyvolává nejmenší podráždění. V případě výskytu potíží použijte výrobek se zklidňujícím nebo chladivým účinkem. Pohlavní styk může změnit pH v pochvě, což vede k narušení rovnováhy bakteriální flóry. Proto je vhodné si po sexu umýt intimní partie. Vyhýbejte se oděvům ze syntetických materiálů. Noste bavlněné prádlo, které umožní kůži dýchat. Spěte pokud možno bez prádla. Po použití toalety se vždy vytírejte zepředu dozadu. Vyhnete se tak přenosu bakterií z rekta do pochvy. Během menstruace si často vyměňujte tampóny nebo vložky.

Péče o intimní zdraví

Dokonce i u žen, které správně pečují o své intimní partie, se vyskytují infekce a potíže (např. z důvodu hormonálních poruch). Pokud pociťujete otok, podráždění nebo svědění, obraťte se na gynekologa.


"Intimní hygiena to není jen mytí. Existuje mnoho faktorů, které mohou změnit mikrobiologickou rovnováhu v pochvě. Patří k nim: sexuální aktivita, nošení syntetického prádla nebo depilace v oblasti rozkroku."