Citlivost (přecitlivělost) pochvy

Každý druh přecitlivělosti nebo nepohodlí v intimních partiích budí rozpaky a znepokojení. Citlivost pochvy se projevuje bolestí nebo přecitlivělostí intimních partií při dotyku, zejména při styku. Tyto příznaky mohou být doprovázeny jinými projevy, např. změnou výtoku, svěděním, pálením, otokem, zarudnutím, atp. Nejčastějšími příčinami citlivosti a bolestivosti jsou podráždění, zánět a suchost. Léčba se liší v závislosti na příčině.

  • Poruchy rovnováhy bakteriální flóry v pochvě. V pochvě se vyskytují miliony přátelských mikrobů, které tvoří bakteriální flóru pochvy. Pokud je rovnováha poševní flóry narušená a počet přátelských bakterií klesne, kvasinky a škodlivé bakterie začínají bujet a vyvolávat svědění a podráždění. Pokud si budete škrábat intimní partie, snadno si poškodíte pokožku a způsobíte další zranění, otoky a bolest. Pokud často trpíte mykotickými infekcemi, začněte preventivně používat přírodní přípravky, např. s probiotiky nebo prebiotiky. Poševní gely na bázi prebiotik stimulují rozvoj přátelských bakterií a pomáhají při obnově rovnováhy bakteriální flóry v pochvě.
  • Poševní suchost. Penetrace bez patřičné lubrikace může poškodit poševní stěny a jiné tkáně v intimních partiích, což může vést k zánětu a bolestivosti. Suchost může být vyvolaná hormonálními změnami v období menopauzy, těhotenství, kojení nebo užíváním perorální antikoncepce. Věnujte dostatek času předehře za účelem povzbuzení přirozené lubrikace. Pokud pociťujete poševní suchost, zkuste použít poševní zvlhčovače nebo lubrikanty. Zvlhčovače mají dlouhodobý účinek. Lze je používat každodenně. Lubrikanty se používají bezprostředně před stykem a jejich účinek je podstatně kratší.
  • Menopauza. Jestliže se snižuje hladina estrogenů, poševní tkáně ztrácejí svoji tloušťku, pružnost a přirozené zvlhčení. Poševní stěny se ztenčují a jsou náchylnější k poškození. Tento stav se označuje jako atrofické poševní změny. Dochází ke snížení libida, protože pohlavní styk je nepříjemný a bolestivý. V případě poševní suchosti jsou dobrým řešením zvlhčovače a lubrikanty.
  • Podráždění. Výrobky, které obsahují silné chemické prostředky, mycí přípravky, mýdlo, vonné složky, barviva nebo konzervanty mohou podráždit intimní partie a vyvolat otok, citlivost, pálení a bolest. Vyhýbejte se těmto výrobků a volte pouze přípravky určené pro intimní partie. To se týká především gelů pro intimní hygienu na bázi přírodních složek, které obsahují jemné mycí složky a nenarušují pH v pochvě.
  • Některé pohlavně přenosné choroby mohou vyvolat citlivost a bolest v oblasti pánve. Pokud máte podezření, že trpíte pohlavně přenosnou chorobou, je třeba bezpodmínečně navštívit gynekologa.

"Pokud pociťujete bolest nebo citlivost (přecitlivělost) v intimních partiích, aplikujte studené obklady, které dočasně zmírní potíže a sníží podráždění. Bolesti a přecitlivělosti se zbavíte pouze tehdy, pokud odstraníte jejich příčinu. Jestliže potíže neustoupí samovolně, obraťte se na lékaře. "