Výtok jako příznak mykotické infekce

Poševní výtok je tekutina vylučovaná žlázami, které se nacházejí v pochvě a vulvě. Výtok chrání pochvu před infekcí, čistí a zvlhčuje ji při styku.

Jedním z prvních příznaků svědčících o zdravotních problémech v intimních partiích je změna vzhledu nebo vůně výtoku. Dochází k tomu při bakteriální infekce pochvy, mykotické infekci nebo jiných problémech močových a pohlavních orgánů.

Kromě změněného poševního výtoku se mykotická infekce vyznačuje také jinými příznaky: svěděním, pálením, zarudnutím a otokem intimních partií, pocitem bolesti při močení nebo při styku. Mykotické infekce nejčastěji vyvolávají Candida albicans – kvasinky, které žijí v různých částech našeho těla: v pochvě, ve trávicím traktu a ústní dutině. Tyto kvasinky koexistují s přátelskými bakteriemi a jsou součástí zdravé bakteriální flóry pochvy. Pokud však dojde k narušení biologické rovnováhy, houby se začnou nekontrolovaně množit a způsobují infekci a jiné potíže.

Většina žen má alespoň jednou za život zkušenost s mykotickou infekcí. Mnoho žen také trpí opakovanými infekcemi, zejména před nebo po menstruaci, v těhotenství nebo v době užívání antikoncepčních tablet. Jinými faktory, které mohou narušit rovnováhu bakteriální flóry v pochvě a ovlivnit nadměrný nárůst bakterií Candida, jsou např. antibiotika, nadváha, cukrovka, obtažené syntetické prádlo, léky na bázi steroidů.

Změny ve výtoku, které mohou svědčit o mykotické infekci

Zdravý poševní výtok může u každé ženy vypadat jinak, obvykle je však čirý, bílý nebo nažloutlý. Může být řídký nebo hustý, vazký nebo pružný v závislosti na dnu menstruačního cyklu, úrovni stresu, stravovacích návycích, těhotenství, kojení nebo užívání některých léků. Množství výtoku je také různé. Může se zvyšovat v období ovulace nebo při vzrušení. Pokud je váš výtok bílý, hustý a připomíná tvaroh, může to být příznakem mykotické infekce. Při mykotické infekci se množství výtoku zvyšuje, ale obvykle je bez zápachu. Pokud zjistíte popsané příznaky, obraťte se na lékaře, zvláště v době těhotenství.

Častá chyba

Dvě nejčastější poševní potíže, bakteriální infekce pochvy a mykotické onemocnění pochvy, souvisejí s narušením rovnováhy bakteriální flóry pochvy. Obě se vyznačují podobnými příznaky, a proto jsou často špatně diagnostikované, což vyvolává problémy při léčbě a další komplikace. Přestože jsou případy, kdy se bakteriální a mykotická infekce rozvíjí současně, většinou existují určité rozdíly, které napomáhají při diagnostikování těchto dvou odlišných potíží. Výtok charakteristický pro bakteriální infekci pochvy je obvykle bílý, šedý nebo žlutý, velmi řídký a má specifický zápach rybiny. Pokud je výtok bez zápachu a připomíná tvaroh, s největší pravděpodobností půjde o mykotickou infekci.


"Pokud je váš výtok bílý, hustý a připomíná tvaroh, může to být příznakem mykotické infekce."