Vaginální mykotická infekce v době těhotenství

V době těhotenství mají ženy častěji poševní potíže. Změny, kterými organismus prochází v době vývoje plodu a kojení, vyplývají hlavně z rozdílu hladin hormonů, což má vliv na každý aspekt života ženy.

Nevolnost, zvyšování hmotnosti nebo horší paměť jsou problémy, o nichž budoucí matky často hovoří. Jen málo z nich však věnuje pozornost problému vaginální mykózy, která negativně ovlivňuje intimní život budoucích rodičů. Přestože se mykóza často vrací a je obtížná, obvykle nepředstavuje ohrožení pro matku nebo dítě. Pokud však má žena ve chvíli porodu vaginální mykózu, existuje riziko, že dítě dostane tuto infekci v ústní dutině.

Jestliže u sebe v době těhotenství zjistíte takové příznaky, jako je: nadměrný výtok, svědění a podráždění, obraťte se na gynekologa, který provede testy a předepíše vhodnou léčbu. V těhotenství lze bezpečně užívat většinu běžně používaných antimykotických léků na předpis nebo bez předpisu.

Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?

Příznaky vaginální mykózy jsou:

  • bílý, hustý výtok připomínající tvaroh
  • svědění a podráždění intimních partií
  • zarudnutí a pálení při močení.

Některé z těchto příznaků jsou charakteristické rovněž pro jiné potíže – bakteriální infekci pochvy nebo pohlavně přenosné choroby. Mohou vyvolat závažné důsledky u matky a dítěte, proto je také vhodné se vždy obrátit na lékaře nebo porodní asistentku a konzultovat vyskytující se potíže.

Opakované vaginální mykózy v době těhotenství

Občas dochází nezávisle na doporučené léčbě v důsledku hormonálních změn u těhotných žen k opakovaným mykózám.

Léčba přírodními přípravky obsahujícími např. prebiotika nebo probiotika může podpořit obnovu zdravé bakteriální flóry v pochvě, ve většině případů však infekci nevyléčí. V takové situaci může těhotná žena udělat jen to, že bude zmírňovat příznaky až do ukončení těhotenství a upravení hladiny hormonů. Pro tyto případy jsou vhodné přípravky ke chlazení pokožky, zmírňující pocit svědění a pálení, které jsou dostupné bez předpisu. Každé těhotenství je však jiné. Proto je vhodné se před použitím jakéhokoliv přípravku v intimních partiích obrátit na lékaře.


"Pokud na sobě v době těhotenství zpozorujete takové příznaky, jako je např. hojný výtok, svědění a podráždění, obraťte se na gynekologa, který provede testy a předepíše vhodnou léčbu."