Příčiny poševních infekcí

Pokud jste kdykoliv trpěly takovými intimními problémy, jako jsou výtoky, svědění, pálení, bolest či nepříjemný zápach, pravděpodobně byly vyvolané poševní infekcí. Nejčastěji se vyskytují poševní infekce bakteriálního a mykotického původu. Předpokládá se, že obě tyto choroby narušují bakteriální flóru pochvy.

Příznaky bakteriální infekce pochvy jsou pálení a bolest v intimních partiích a dále řidší šedý nebo bílý sekret s charakteristickým zápachem rybiny. Příznakem mykotické infekce je podráždění intimních partií a hustý bílý sekret připomínající tvaroh.

Co způsobuje infekci pochvy

Hlavní příčinou vzniku poševní infekce je porucha rovnováhy bakteriální flóry. Pokud se počet přátelských bakterií uvnitř vagíny sníží, škodlivé bakterie a houby se začnou rychle rozvíjet, přičemž způsobují potíže a infekci.

Rovnováha bakteriální flóry v pochvě může být narušená rovněž v průběhu nebo po léčbě antibiotiky, v důsledku hormonálních změn, po použití některých hygienických výrobků (mýdla, pěny do koupele, tělového balzámu, gelu pro intimní hygienu) nebo po použití prezervativu.


"Hlavní příčinou vzniku poševních infekcí je porušení rovnováhy bakteriální flóry v pochvě."


Intimní problémy se mohou objevit rovněž v důsledku působení dráždivých látek a alergenů, které jsou v pracích prostředcích, avivážích nebo dokonce v chemických přípravcích používaných k barvení oblečení. Stává se, že nošení syntetického spodního prádla a používání tamponů nebo hygienických vložek obsahujících vůně nebo barviva, vyvolává rovněž podráždění a podporuje rozvoj hub či bakterií. V konečném důsledku může dojít k bakteriální infekci pochvy nebo mykotické infekci. Intimní potíže mohou být také způsobené infekcemi přenášenými pohlavním stykem.

Vliv hormonů

Dalším důležitým faktorem působícím na poševní zdraví jsou hormony. Změny hladiny hormonů mají totiž vliv na rozvoj vaginální infekce a způsobují i jiné problémy.

Hladina estrogenů se může snížit ihned po menstruaci, v době těhotenství nebo kojení a dále v době menopauzy. Důsledkem toho je snížení přirozeného zvlhčení poševních stěn, které se stávají suché a jsou náchylné na poškození při penetraci. Dochází k bolestem při styku, zánětlivým stavům a citlivosti (nadměrné citlivosti).

Pokud u sebe pozorujete podobné příznaky jako výtoky, nepříjemný zápach, bolest, pálení nebo bolestivost, obraťte se na lékaře a aplikujte příslušnou léčbu. Můžete předejít možným komplikacím.