Mykotická infekce

Mnoho poševních potíží může ukazovat na mykotickou infekci, nazývanou rovněž kvasinkové onemocnění nebo kandidóza. Mykotická infekce je vyvolaná kvasinkami Candida albicans, mikroorganismy, které se nacházejí na pokožce a sliznicích. Pokud je bakteriální flóra v pochvě narušená (v důsledku léčby antibiotiky, příliš intenzivní hygieny, poševní suchosti, atp.) nebo z důvodu působení jiných faktorů (např. hormonální změny), může dojít k nárůstu množství buněk Candida. Vyvolává takové potíže, jako je svědění, podráždění, bolest nebo výtoky. Tyto příznaky svědčí o mykotické infekci pochvy. Některé ženy jsou více náchylné k mykotickým infekcím pochvy.

Příznaky mykotické infekce pochvy

Nejčastější příznaky mykotické infekce pochvy jsou:

  • svědění a podráždění pochvy
  • nezdravý výtok, bílý a hustý, často připomínající tvaroh
  • zarudnutí a bolestivost
  • bolest, zejména při pohlavním styku nebo po něm.

Velmi důležité je odlišit vaginální mykózu od bakteriální infekce pochvy. Příznaky těchto dvou chorob mohou být podobné, ale léčba je jiná.

Jak léčit mykotickou infekci?

Ve většině případů se mykóza považuje za infekci, občas je však posuzovaná jako narušení rovnováhy bakteriální flóry v pochvě. Z tohoto důvodu se léčba obvykle netýká partnera. Při mykotické infekci se aplikují antimykotické léky, které sice léčí, avšak nechrání proti opakovaným potížím. Jiná metoda léčby je založená na užívání přírodních přípravků. Tyto přípravky optimalizují poševní flóru, pomáhají likvidovat mykotickou infekci a lze je užívat jako preventivní prostředek proti mykóze. Díky svým vlastnostem představují dlouhodobé řešení. Infekce může občas vyvolávat bolest při styku. V takovém případě je vhodné využít dostupné prostředky zmírňující svědění a podráždění intimních partií. Je však třeba si uvědomit, že neléčí příčinu potíží. Lze je aplikovat jako doplněk léčby. Pokud po určité době potíže neustoupí, obraťte se na gynekologa.

Jak předcházet mykotické infekci?

Vaginální mykóza je nemoc, která se vrací. Některé ženy jí trpí častěji než jiné. To může být způsobeno hladinou hormonů. Hormony jsou rovněž odpovědné za častější výskyt mykózy v určitých fázích menstruačního cyklu, stejně jako v průběhu těhotenství či kojení. Ženy, které jsou zvláště náchylné k vaginálním mykózám, mohou opakovaným potížím předcházet. Měly by v příslušných časových intervalech nebo ve dnech předcházejících období zvláštní náchylnosti používat přírodní poševní gely. Tyto přípravky udržují zdravou poševní flóru a chrání proti nadměrnému bujení kvasinek.


"Mykotickou infekci lze snadno vyléčit antimykotickými léky. Tyto léky však nechrání proti opakované infekci."