Jak předcházet bakteriální infekci pochvy?

Bakteriální infekce pochvy je důsledkem narušení rovnováhy bakteriální flóry v pochvě. Jde o nejčastější poševní infekci. Existuje obecné přesvědčení, že bakteriální infekce pochvy je chorobou přenášenou pohlavní cestou. Není to však pravda. Bakteriální infekce pochvy se vyskytuje rovněž u žen, které nejsou sexuálně aktivní nebo mají již léta stejného zdravého partnera.

Bakteriální infekci pochvy vyvolává přebytek škodlivých bakterií, které se nacházejí v rodidlech ženy. Ve zdravé pochvě jsou tyto mikroorganismy kontrolované nízkým (kyselým) pH pochvy, za které odpovídá kyselina mléčná produkovaná přátelskými bakteriemi Lactobacillus. Úroveň pH v pochvě se však může zvýšit, např. v důsledku snížení počtu bakterií Lactobacillus při léčbě antibiotiky nebo neutralizaci nízkého pH zásaditým semenem. V takové situaci se stává, že škodlivé bakterie se rozvíjejí a způsobují poševní potíže.

Mezi nejčastější příznaky bakteriální infekce pochvy patří změna vzhledu a vůně výtoku (obvykle je bílý nebo šedý, pěnivý, s nepříjemným zápachem), pálení při močení, svědění a podráždění intimních partií. Některé z těchto příznaků připomínají příznaky mykotické infekce, proto je před zahájením vhodné léčby velmi důležité správné diagnostikování choroby.

Existují metody, které mohou pomoci při prevenci bakteriální infekce pochvy.


"Je velmi důležité samostatně identifikovat příznaky bakteriální infekce pochvy a vědět, kdy je nutné kontaktovat lékaře."


Co lze udělat za účelem snížení rizika výskytu bakteriální infekce pochvy?

  • Seznamte se s informacemi na toto téma. Tento článek je prvním krokem správným směrem! Je velmi důležité samostatně identifikovat příznaky bakteriální infekce pochvy a vědět, kdy je nutné kontaktovat lékaře.
  • Provozujte bezpečný sex. Omezte počet sexuálních partnerů a vždy používejte vhodnou ochranu při styku.
  • Vyhýbejte se podráždění intimních partií. Nenavštěvujte vířivky, wellness zařízení, používejte výrobky pro intimní hygienu, které neobsahují mýdlo a silné chemické prostředky, používejte neparfémované menstruační vložky, hygienické vložky a tampóny. Pamatujte na to, že po sprchování je nutné důkladně osušit intimní partie jemným přikládáním čistého a měkkého ručníku.
  • Volte bavlněné prádlo místo prádla ze syntetických materiálů, protože pokožka v nich nemůže dýchat. To vyvolává nárůst teploty a vlhkosti, což vytváří ideální podmínky k vývoji bakterií. Pokud je to možné, doporučuje se spát bez prádla.
  • Stimulujte vývoj přátelských bakterií Lactobacillus. Někteří vědci se domnívají, že je to nejlepší způsob, jak předcházet opakovaným bakteriálním infekcím pochvy. Léčba antibiotiky, která se při této infekci doporučuje, narušuje bakteriální flóru a ničí také Lactobacillus. Snížení počtu přátelských bakterií často vede k opakovaným onemocněním. Vývoj bakterií Lactobacillus lze povzbudit pomocí přírodních přípravků k léčbě bakteriální infekce pochvy, např. s prebiotiky nebo probiotiky. Podporují přirozený vývoj bakterií Lactobacillus bez nežádoucích účinků.