Jak léčit vaginální mykózu (kandidózu)?

Vaginální mykóza představuje jeden z nejčastějších poševních problémů. Příznakem této infekce je hustý, bílý výtok připomínající tvaroh, silné zarudnutí a svědění v oblasti pochvy a vulvy. Škrábání může vyvolat další podráždění, bolest, pocit pálení při močení nebo při styku. Pokud na sobě pozorujete uvedené příznaky, obraťte se na lékaře. Po potvrzení diagnózy doporučí lékař vhodnou terapii.

Mohu si vaginální mykózu (kandidózu) vyléčit sama?

Léky a přípravky k léčbě kandidózy lze často koupit i bez předpisu. Jde o krémy s clotrimazolem, prebiotika, probiotika a jiné přírodní prostředky. Pokud se vám podaří správně stanovit diagnózu, můžete si samostatně bez návštěvy lékaře mykotickou infekci vyléčit. Stává se však, že příznaky charakteristické pro vaginální mykózu jsou výsledkem jiných potíží (suchost pochvy, bakteriální infekce), nebo maskují vážnou nemoc přenášenou pohlavní cestou. Před zahájením léčby je tedy vhodné se poradit s gynekologem. Díky lékařské konzultaci lze totiž předejít dalším problémům, které se týkají rovněž partnera.

Co mohu udělat, aby došlo ke zmírnění příznaků vaginální mykózy?

U zdravých žen není vaginální mykóza onemocněním ohrožujícím život, ale může se často opakovat. Trvalé svědění a podráždění však mají vliv na snížení kvality sexuálního života, znepříjemňují návštěvy toalety, komplikují delší sezení nebo nošení obtaženého oblečení. Pokud lékař potvrdí diagnózu a zahájí léčbu mykózy, můžete zmírňovat nepříjemné příznaky. Okamžitou úlevu při svědění a podráždění přinášejí přírodní chladivé přípravky. Přírodní poševní preparáty např. s prebiotiky nebo probiotiky mohou podpořit léčbu. Velmi důležitá je rovněž správná hygiena intimních partií, založená na pravidelném omývání teplou vodou nebo jemnými přípravky pro intimní hygienu bez mýdla. Není vhodné používat parfémované hygienické vložky a toaletní papír. Pokud je to možné, doporučuje se spát bez prádla.

Kdy mám při vaginální mykóze navštívit lékaře?

Lékaře navštivte, pokud máte kvasinkovou infekci poprvé, nebo si nejste jistá, že se jedná o tuto infekci. Dále je dobré navštívit lékaře, pokud máte infekce častěji než jednou za 6 měsíců. Jestliže se u Vás vyskytnou následující příznaky, je také lepší navštívit svého lékaře: máte zapáchající poševní výtok, pociťujete bolest v podbřišku, máte poševní krvácení a/nebo přidruženou bolest v bedrech, pociťujete pálení při močení a jiné obtíže při močení spojené s poševním výtokem, máte zvýšenou teplotu nebo trpíte nevolností. Těhotné ženy a dívky mladší 12 let by měly navštívit lékaře v každém případě.


"Léky a přípravky k léčbě vaginální mykózy lze zakoupit bez předpisu. Jde o krémy s clotrimazolem, prebiotika, probiotika a jiné přírodní prostředky."