Jak léčit bakteriální infekci pochvy?

Bakteriální infekce pochvy je jednou z příčin výtoků a intenzivního nepříjemného zápachu. Právě tyto příznaky často ženu donutí k návštěvě u gynekologa. Infekce se objevuje v důsledku narušení bakteriální flóry pochvy, které vede k nadměrnému bujení nepřátelských bakterií. Bakteriální infekce pochvy v těhotenství zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu a ženy s bakteriální infekcí pochvy jsou více náchylné ke komplikacím po zákrocích v oblasti pánve, např. císařský řez nebo odstranění dělohy. To je jen několik důvodů, kvůli kterým je vhodné zahájit léčbu bakteriální infekce pochvy. Užívání vhodných léků chrání proti výskytu případných komplikací.

Jak identifikovat bakteriální infekci pochvy?

Pokud zjistíte změny ve výtoku, ucítíte specifický nepříjemný zápach, svědění, pálení nebo jiné poševní potíže, obraťte se na gynekologa. Nestyďte se. Podrobné informace, které mu poskytnete, usnadní určení správné diagnózy.

Při návštěvě může lékař provést rovněž gynekologickou prohlídku. Bude tedy schopen zhodnotit stav pochvy a děložního hrdla. Pokud se rozhodne odebrat vzorek (stěr) z poševní stěny, může rovněž pod mikroskopem zjistit, zda nejsou patrné příznaky infekce. Takové vyšetření je bezbolestné.

Lékař může také provést jiný test – pachovou zkoušku. Kapku hydroxidu draselného v takovém případě smíchá se vzorkem poševního sekretu. V případě bakteriální infekce se uvolní charakteristický zápach rybiny. Jiným příznakem potvrzujícím diagnózu je hodnota poševního pH překračující 4,5.


"Antibiotika a chemoterapeutika jsou nejčastější metodou léčby bakteriální infekce pochvy, mohou však narušit zdravou bakteriální flóru pochvy, což může vést k opakovaným problémům."


Léčba bakteriální infekce pochvy

Díky obranným mechanismům organismu dochází u cca 30 % případů ke spontánnímu vyléčení infekce. Pokud však výše popsané příznaky neustoupí v průběhu několika dní, je nutná vhodná léčba. To se týká zvláště těhotných žen. Přestože existují prostředky, které nejsou antibiotiky, při léčbě bakteriální infekce pochvy lékař pravděpodobně předepíše právě antibiotika / chemoterapeutika.

Nejčastějšími metodami léčby pomocí antibiotik nebo chemoterapeutik jsou:

  • Metronidazol*
  • Clindamycin**
  • Tinidazol*

* V době léčby antibiotiky a 24 hodin po požití poslední tablety je třeba se vyhýbat alkoholu, aby se předešlo nevolnosti nebo bolesti břicha.

** Clindamycin v krému nebo poševních čípcích může snížit působení latexových prezervativů a pesaru do 5 dní od aplikace.

Kromě uvedených nežádoucích účinků mohou antibiotika / chemoterapeutika narušit prospěšnou bakteriální flóru pochvy, což může vést k mykotické infekci nebo opakovaným bakteriálním infekcím pochvy. V době léčby těmito léky na předpis nebo po ukončení léčby je třeba posílit bakteriální flóru pochvy pomocí použití přírodních prostředků (např. s prebiotiky nebo probiotiky). Tyto přípravky povzbuzují rozvoj přátelských bakterií Lactobacillus a zajišťují zdraví pochvy a bakteriální rovnováhu.

Alternativou k antibiotikům a chemoterapeutikům jsou přírodní přípravky, které obnovují správné pH pochvy. Nevyvolávají nežádoucí účinky a díky jejich působení mohou přátelské bakterie zajišťovat v pochvě rovnováhu bakteriální flóry.