Čím se liší bakteriální infekce pochvy od mykózy?

Bakteriální infekce pochvy a mykotická infekce jsou dvě nejčastější infekce rodidel. Po řadu let byly intimní potíže spojované především s mykózou, která byla lépe popsaná a její léčba přesněji propracovaná. Bohužel i dnes je řada lidí chybně přesvědčená o tom, že jakékoliv výtoky, svědění a bolest v intimních partiích vyvolávají houby Candida.

Dnes již víme, že bakteriální infekce pochvy se vyskytuje stejně často jako mykóza. Objevuje se u 1/3 žen. Je však třeba si uvědomit, že tato infekce se léčí zcela jinak než vaginální mykóza. Vhodnou léčbu je možné aplikovat pouze v případě správné diagnózy choroby.

Různé příznaky

Jedním z příznaků obou intimních infekcí je nezdravý výtok. Jeho vzhled se však zásadně liší. Bakteriální infekci pochvy doprovází řídký, vodnatý, šedý nebo bílý vztok se specifickým zápachem rybiny. Mykóza se na druhé straně vyznačuje hustým, bílým výtokem připomínajícím tvaroh se slabým zápachem droždí.

Ženy, u nichž se rozvinula mykóza, obvykle pociťují silné svědění a podráždění, občas také bolest při styku nebo močení. Pokožka vulvy je růžová nebo červená, někdy se skvrnami. Bakteriální infekce pochvy je často doprovázená podrážděním a bolestí, méně často svěděním. Hodnota pH poševního prostředí je v případě bakteriální infekce pochvy a mykotické infekce rovněž jiná. Zdravé pH v pochvě je kyselé. V případě bakteriální infekce pochvy se stává zásaditější. Mykóza však nemá vliv na kyselost poševního prostředí. Tento rozdíl je tedy základem pro diagnostické testy poševních infekcí, které jsou dostupné bez předpisu.

Samodiagnostika

Žádná z těchto dvou potíží se nepovažuje za chorobu. Posuzuje se spíše jako narušení rovnováhy bakteriální flóry v pochvě. Rozdíl mezi bakteriální infekcí pochvy a mykotickou infekcí není však vždy zcela zřejmý. Občas je rovněž možné příznaky doprovázejí infekce chybně považovat za symptomy jiných závažnějších problémů. Proto je vždy vhodné se poradit s lékařem.


"Jak bakteriální infekce pochvy, tak mykóza se vyznačují nezdravým výtokem. Jeho vzhled se však zásadně liší."


Různé metody léčby

Bakteriální infekce pochvy se léčí antibiotiky a chemoterapeutiky nebo přírodními přípravky, které obnovují rovnováhu bakteriální flóry v pochvě. Léčba antibiotiky má velký vliv na poševní mikroflóru, protože působí rovněž na přátelské bakterie (Lactobacillus). Antibiotika nebo chemoterapeutika mají rovněž nepříjemné nežádoucí účinky, takže se bakteriální infekce pochvy léčené antibiotiky často vrací.

Úkolem přírodních přípravků je obnova zdravé bakteriální flóry v pochvě. Na rozdíl od antibiotik, které zabíjejí jak patogenní (škodlivé) tak přátelské bakterie, nenarušují její rovnováhu. Mykózu lze rovněž léčit antimykotickými preparáty nebo přírodními přípravky (např. s prebiotiky), které stimulují vývoj bakterií Lactobacillus a obnovují rovnováhu flóry v pochvě. Pokud zvolíte léčbu přírodními přípravky dostupnými bez předpisu a příznaky neustoupí, navštivte lékaře.