Bakteriální infekce pochvy

Charakteristický zápach rybiny může být důsledkem narušení bakteriální rovnováhy v pochvě a je jedním z příznaků bakteriální infekce pochvy.

Co vyvolává bakteriální infekci pochvy?

Bakteriální infekce pochvy vzniká v důsledku nadměrného bujení patogenních baktérií v pochvě. Ve zdravém organismu v pochvě převažují bakterie Lactobacillus. Pokud se rozvíjí poševní infekce, zvyšuje se počet jiných nežádoucích bakterií.

Přesná příčina nadměrného bujení choroboplodných bakterií není známá. Dají se však identifikovat určité faktory, které zvyšují riziko jejich vývoje, např. sexuální aktivita. Stává se, že bakteriální infekce pochvy se objevuje rovněž u žen, které nejsou sexuálně aktivní. Proto se tato infekce nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu.

Příznaky bakteriální infekce pochvy

Na bakteriální infekci pochvy mohou ukazovat následující příznaky:

  • Charakteristický zápach rybiny v intimních partiích, který může být intenzivnější po pohlavním styku
  • Řidší, šedobílý výtok z pochvy.

"Vzácněji se objevují takové příznaky jako je pálení při močení nebo svědění pochvy a vulvy."


Jak léčit bakteriální infekci pochvy?

Bakteriální infekce pochvy vyvolává řadu nepříjemných potíží. Léčba je obvykle založená na zmírňování příznaků. Nejčastěji používanou terapií jsou antibiotika nebo chemoterapeutika aplikovaná perorálně nebo poševně. U většiny žen je tato léčba účinná, může však vyvolat nežádoucí důsledky. Konzumace alkoholu při léčbě antibiotiky může zintenzivnit nežádoucí vedlejší účinky.

Často se používají rovněž přípravky, jejichž aplikace nevyžaduje předchozí návštěvu u lékaře, lze je totiž koupit v lékárně bez předpisu. Jejich účinek je založen na obnovení patřičného pH a bakteriální rovnováhy pochvy. Před aplikací takového přípravku se ujistěte, že je to přírodní preparát k léčbě bakteriální infekce pochvy, který nevyvolává nežádoucí účinky. Pouze použití vhodného přípravku může zabránit infekcím v budoucnu.

Bakteriální infekce pochvy v těhotenství

V těhotenství se může bakteriální infekce pochvy projevit například výtokem, v některých případech může zvýšit zvýšit riziko výskytu komplikací, např. předčasného porodu nebo potratu. Pokud jste těhotné a pozorujete u sebe příznaky spojené s bakteriální infekcí pochvy, obraťte se na lékaře.