Bakteriální infekce pochvy a těhotenství

Těhotenství je dobou změn a intenzivní práce celého organismu. Tělo ženy se snaží, aby zajistilo vývoj nového života, a současně se připravuje na porod, kojení a péči o dítě. Přestože toto období přináší mnoho radosti, může být také důvodem k neklidu.


Stává se, že rychlé změny, včetně změn hladiny hormonů, vyvolávají různé potíže a bolest. Některé infekce a choroby, které se vyskytují během tohoto zvláštního období, jsou nejen obtížné pro samotnou ženu, ale ovlivňují rovněž průběh těhotenství, vývoj dítěte nebo porod. K infekcím tohoto typu patří např. bakteriální infekce pochvy. U těhotných žen může způsobit závažné komplikace, proto je třeba léčbu zahájit okamžitě po určení diagnózy.


Co je bakteriální infekce pochvy?

Bakteriální infekce pochvy představuje jeden z nejčastějších problémů. Je způsobena narušením bakteriální rovnováhy v pochvě. Při infekci se mohou s různou intenzitou vyskytovat následující příznaky: bílý nebo šedý výtok, charakteristický zápach rybiny, podráždění a bolest intimních partií. Přestože jsou tyto symptomy infekce nepříjemné, neohrožují život. Ve většině případů potíže rychle ustoupí díky léčbě antibiotiky nebo přírodními přípravky, které obnovují rovnováhu bakteriální flóry v pochvě. V období těhotenství však může mít bakteriální infekce pochvy závažné důsledky, včetně rizika předčasného porodu. Těhotné ženy by se měly ihned obrátit na lékaře, pokud mají podezření na bakteriální infekci pochvy.


"Bakteriální infekce pochvy může u těhotných žen způsobit závažné komplikace, proto je třeba léčbu zahájit okamžitě po určení diagnózy."


Jak léčit bakteriální infekci pochvy u těhotných?

Užívání léků v těhotenství je velmi omezené, proto je třeba se vždy obrátit na lékaře na porodní asistentku. Někdy není užívání léků možné s ohledem na jejich vliv na dítě, obvykle se však farmakologická terapie neaplikuje z důvodu nedostatku důkazů, že takové riziko neexistuje.

Bakteriální infekci pochvy lze léčit léky na předpis, např. metronidazolem (chemoterapeutikum). Alternativou k této terapii je aplikace přírodních přípravků obnovujících správné pH a rovnováhu bakteriální flóry v pochvě. Některé z nich lze užívat v těhotenství. Každá žena a každé těhotenství je však jiné, proto je vhodné léčbu vždy konzultovat s gynekologem.