pH pochvy

Pro ženu je správná hodnota pH v pochvě velmi důležitá. Co je ale přesně pH a proč má tak velký vliv na intimní zdraví? Získejte informace o tom, jaká je správná hodnota pH v pochvě a zda má vaše pochva kyselou nebo zásaditou reakci.

Co je to hodnota pH?

Potenciál vodíku neboli pH je míra kyselosti nebo zásaditosti roztoku. Rozsah hodnot je od 0 do 14, přičemž 0 označuje nejkyselejší prostředí a 14 nejzásaditější prostředí. Neutrálním roztokem je voda, jejíž hodnota pH činí 7. Zdravá pochva má pH v hodnotě od 3,8 do 4,5, neboli nachází se v intervalu kyselosti. To je způsobeno tím, že přátelské bakterie žijící v pochvě produkují kyselinu mléčnou, která snižuje hodnotu pH.

Význam pH pochvy

Kyselé prostředí pochvy je přirozenou bariérou proti infekci a podráždění, protože zastavuje vývoj nepřátelských bakterií, které mají rády méně kyselé prostředí. To znamená, že dokud je v pochvě dostatečný počet přátelských bakterií a pH pochvy je kyselé, nepřátelské bakterie mají jen zanedbatelnou šanci ke svému rozvoji, takže se snižuje riziko infekce.

Pokud hodnota pH pochvy překročí 4,5, nepřátelské bakterie se začínají rozvíjet a vyvolávají infekci. To může vést k výskytu výtoků, nepříjemného zápachu, svědění a jiných poševních potíží. Změny hodnoty pH jsou často spojené s bakteriální infekcí pochvy.

Co způsobuje změny pH?

Hodnota pH se může změnit v důsledku řady faktorů. Níže uvádíme několik z nich spolu s informacemi, co můžete dělat za účelem předcházení intimním infekcím a udržování pH s kyselou hodnotou.

  • Antibiotika / chemoterapeutika.
    Antibiotika hubí nejen nepřátelské bakterie, ale rovněž ty přátelské, které odpovídají za správnou hodnotu kyselosti a zdraví pochvy. Před a po léčbě antibiotiky užívejte přípravky s prebiotiky nebo probiotiky, které stimulují vývoj přátelských bakterií.
  • Pohlavní styk.
    Zásadité pH semene může narušit kyselé poševní prostředí a podpořit vývoj bakterií vyvolávajících bakteriální infekci pochvy. Stává se tedy, že po pohlavním styku bez ochrany můžete pociťovat určité potíže. Za účelem předcházení těmto stavům používejte prezervativy.
  • Kojení a menopauza.
    Snížení hladiny estrogenů (např. v důsledku kojení nebo menopauzy) může snížit počet bakterií Lactobacillus a vést ke zvýšení pH v pochvě (a snížení kyselosti). Pokud kojíte nebo jste v přechodu, používejte přírodní přípravky (bezpečné dokonce i pro kojící ženy), které stimulují vývoj přátelských bakterií a udržují zdravé pH v pochvě. Obsahují prebiotika nebo probiotika a pomáhají udržovat rovnováhu bakteriální flóry pochvy.

"Pokud hodnota pH v pochvě překročí 4,5, nepřátelské bakterie se rozvíjejí a vyvolávají infekci."