Návštěva u gynekologa

Návštěvy u gynekologa jsou součástí života každé ženy. V plodném období je vhodné navštěvovat gynekologa podle potřeby, v těhotenství pak pravidelně. Pokud se při gynekologické prohlídce necítíte pohodlně nebo plánujete svou první návštěvu u gynekologa, získejte informace o tom, jak by měla návštěva vypadat a co můžete očekávat během vyšetření.

Zdravotní anamnéza

Lékař nebo zdravotní sestra vám položí mnoho otázek, aby zjistili přesnou historii prodělaných chorob. Anamnéza se bude týkat celkového zdravotního stavu, chronických nebo genetických chorob, životního stylu a návyků jako je kouření cigaret nebo pití alkoholu. Lékař se bude ptát rovněž na první menstruaci, pravidelnost menstruačních cyklů a intenzitu křečí během krvácení. Otázky se budou týkat také případných pohlavně přenosných chorob a jejich léčby a dále používání antikoncepce. Nestyďte se. Všechny informace, které lékaři předáte, jsou důvěrné a pomohou mu určit váš zdravotní stav s ohledem na plodnost. Nebojte se pokládat otázky.

Gynekologické vyšetření

Lékař požádá o svlečení prádla, zaujetí místa v gynekologickém křesle a umístění nohou v příslušných opěrkách tak, aby mohl provést vyšetření vašich intimních partií. Zhluboka se nadchněte a uvolněte se. Vyšetření může být nepříjemné, ale nemělo by být bolestivé.

Lékař vyšetřuje zevní a vnitřní rodidla. Použije zrcadlo (nástroj, kterým rozšiřuje pochvu při vyšetření). Gynekolog ručně vyšetří pochvu, dělohu a vaječníky. Následně může odebrat stěr z pochvy a/nebo děložního krčku. Stěr se používá ke stanovení podrobného obrazu bakteriální flóry v pochvě a případných infekcí.

Cytologické vyšetření

Lékař může rovněž provést cytologické vyšetření (nazývané také Papp nebo stěr), které pomůže zjistit přednádorové a nádorové změny děložního krčku. Vyšetření je založené na odebrání stěru z děložního krčku, který se následně sleduje pod mikroskopem z hlediska jakýchkoliv odchylek.

Vyšetření výskytu pohlavně přenosných chorob

Všechny sexuálně aktivní ženy by se měly pravidelně podrobovat vyšetření výskytu pohlavně přenosných chorob. Tato vyšetření se provádějí pomocí odběru stěru z pochvy nebo krevního vzorku.

Před ukončením návštěvy by měl lékař vysvětlit, co znamenají výsledky vyšetření, předepsat vhodnou léčbu a popsat její průběh a dále navrhnout změny životního stylu (dočasné nebo trvalé). Pokud máte otázky nebo pochybnosti, řekněte o nich lékaři.


"Zhluboka se nadchněte a uvolněte se. Vyšetření může být nepříjemné, ale nemělo by být bolestivé."