Jak se liší pochva od vulvy?

Pokud se zeptáte na ženská rodidla, většina lidí by uvedla vagínu neboli pochvu, dělohu, vejcovod a vaječníky. To však není všechno. Chybějícím prvkem je vulva, která se často v běžném chápání ztotožňuje s pochvou.

Není to překvapivé, protože zdraví pochvy a vulvy se obvykle týká spíše pochvy a hygienou pochvy a vulvy se rozumí poševní hygiena. Takové pohodlné zjednodušování terminologie může uvádět v omyl. Rozdíl mezi pochvou a vulvou spočívá v anatomii a histologii těchto orgánů. Znamená to odlišné zdravotní problémy obou orgánů, stejně jako zcela jinou hygienu.


Anatomie pochvy a vulvy

Vulva je zevní částí rodidel. Skládá se z větších a menších stydkých pysků, klitorisu a poševní předsíně. „Dvojité dveře”, neboli menší a větší stydké pysky, pomáhají chránit vnitřek pochvy před externími faktory. Mají rovněž zvlhčující funkci díky žlázám, které se v nich nacházejí.


"Panuje chybné přesvědčení, že pochva a zevní rodidla jsou jedno a totéž."


Pochva je trubicí, která spojuje vulvu s děložním hrdlem a dělohou. Je to pružná trubice pokrytá sliznicí se svojí vlastní bakteriální flórou a specificky kyselým pH. Hraje hlavní roli při uchovávání a transportu semene do dělohy a vejcovodů za účelem oplodnění vajíčka, při vývoji plodu a narození dítěte. Velikost pochvy je u každé ženy jiná. Průměrně má délku cca 8 cm, pokud je však zvlhčená, stává se velmi pružnou a díky tomu se může roztáhnout na větší velikost.


Hygiena pochvy a vulvy

Pochva je samočistícím orgánem. Znamená to, že není nutné mýt její vnitřek. Vulvu je však třeba mýt pravidelně, alespoň jednou denně vodou nebo jemným, přírodním přípravkem bez chemických prostředků. Tyto látky mohou narušit fyziologickou rovnováhu bakteriální flóry v pochvě a odstranit její přirozené ochranné zvlhčující prvky. Občas k narušení rovnováhy bakteriální flóry v pochvě dojde a potom se objeví infekce. V této situaci je třeba identifikovat příznaky a kontaktovat lékaře za účelem aplikace vhodné terapie.