Bakteriální flóra pochvy

Díky nejnovějším technikám výzkumu lidského organismu víme, že ze 100 trilionů buněk, které se nacházejí v našem těle, asi pouze 1/10 pochází od člověka. Zbývajících 90 % jsou mirkoorganismy – bakterie, viry a mikroby. Není tedy nic divného na tom, že udržení rovnováhy mikroflóry v organismu je tak důležité jak pro celkové zdraví, tak, zejména v případě žen, pro intimní zdraví.

Hlavní příčinou častého výskytu gynekologických potíží (téměř každá žena má alespoň jednou za život zkušenost s bakteriální nebo mykotickou poševní infekcí nebo infekcí močových cest) je narušení rovnováhy výskytu mikroorganismů v bakteriální flóře intimních partií. Dochází k tomu v situaci, kdy dochází ke snížení počtu přátelských bakterií nebo k bujení mykotických buněk nebo jiných nepřátelských mikroorganismů. Často ke snížení počtu přátelských bakterií a zvýšení počtu škodlivých mikrobů dochází současně. Pokud k tomu dojde, organismus ženy je často schopný samostatně bojovat s infekcí a obnovit rovnováhu bakteriální flóry. Občas je však potřebná pomoc v podobě léků, přírodních přípravků (např. s obsahem prebiotik nebo probiotik) nebo je nutná změna životního stylu.

Co je zdravá bakteriální flóra pochvy?

Ve zdravé pochvě se nachází množství přátelských bakterií druhu Lactobacillus. Jde o jakousi poševní policii. Mohou zastavit rozvoj potenciálně škodlivých bakterií a kvasinek vytvářením kyseliny mléčné a peroxidu vodíku, čímž dochází k ochraně proti zachycování nepřátelských bakterií na poševní stěně. Kyselina mléčná pomáhá udržovat kyselé poševní prostředí, zatímco peroxid vodíku se účastní ničení škodlivých bakterií.

Existuje mnoho faktorů, které mohou narušit citlivou rovnováhu bakteriální flóry pochvy. Patří k nim: poškození tkáně při porodu, jiné zdravotní problémy, stres, užívání některých léků, nošení těsného oblečení nebo syntetického prádla, nesprávná hygiena, dráždivé prostředky v tělových balzámech, koupelových pěnách nebo jiných kosmetických přípravcích, odřeniny nedostatečně zvlhčení pochvy při penetraci, hormonální změny, atp.

Narušená rovnováha bakteriální flóry

Pokud byla rovnováha bakteriální flóry narušená, ochranná role přátelských bakterií Lactobacillus se snižuje. Sníží se produkce kyseliny mléčné, což zvýší úroveň pH v pochvě. Nepřátelské bakterie mají v takovém případě šanci se vyvíjet.

Během těhotenství je počet a různorodost bakterií Lactobacillus menší, což způsobuje, že se žena stává náchylnější k infekci. Příznaky související s narušenou rovnováhou bakteriální flóry v pochvě jsou: výtoky, nepříjemný zápach, svědění, podráždění, zarudnutí, otok, bolest při močení nebo při styku, pálení, alergie a citlivost (nadměrná citlivost).

Vyrovnaná bakteriální flóra v pochvě napomáhá při prevenci bakteriálních a mykotických infekcí a má zásadní vliv na intimní zdraví ženy. Riziko narušení bakteriální rovnováhy v pochvě lze snížit díky dodržování obecných doporučení týkajících se správné intimní hygieny. Je vhodné si rovněž osvojit dobré hygienické návyky. Lze také používat přípravek, který obsahuje složky podporující zvýšení počtu přátelských bakterií. Tento přípravek může předejít případným infekcím. Bude rovněž podporovat proces uzdravování, pokud se příznaky již objevily.


"Pokud je bakteriální flóra pochvy narušená, ochranná role bakterií Lactobacillus se snižuje. Snížení množství kyseliny mléčné, kterou produkují přátelské bakterie Lactobacillus, znemožní udržení pH v pochvě na požadované nízké úrovni, což předchází infekcím."