Anatomie pochvy

Pochva je pružná a silně roztažná trubka ze svalů a blan, která spojuje dělohu se zevními rodidly. Je třeba si uvědomit, že vzhled intimních partií každé ženy je jiný. Genitálie se kromě jiného liší tvarem, rozměry a barvou.

Zevní genitálie

Zevní ženské pohlavní orgány se nazývají vulva, která se skládá z velkých a malých stydkých pysků, klitorisu, ústí močové trubice a poševní předsíně. Někteří zaměňují vulvu s pochvou. Je však třeba si uvědomit, že vulva se nachází vně a pochva uvnitř těla. Její prohlídka je možná výlučně s použitím zrcadla, které používá gynekolog při vyšetření.


Poševní předsíň (vstup do pochvy) kryjí dva druhy stydkých pysků: malé a velké. Chrání pochvu proti infekci a díky tomu, že jsou citlivé, podporují dosažení uspokojení při styku. Mezi stydkými pysky se nachází klitoris. Tato měkká tkáň s rozměrem zrnka hrachu je pravděpodobně nejcitlivější částí ženského těla a velmi důležitým orgánem pro sexuální prožitek. Klitoris se považuje za ekvivalent penisu. Stimulace klitorisu způsobuje zvlhčení a vede k orgasmu. V důsledku intenzivního krevního oběhu se klitoris a stydké pysky mohou při styku zvětšit.


"Je třeba si uvědomit, že intimní partie každé ženy vypadají jinak. Genitálie se kromě jiného mohou lišit tvarem, rozměry a barvou."


Pod klitorisem se nachází ústí močové trubice. Jde o koncovou část močové soustavy, která vede moč přesunující se z močového měchýře močovými cestami do venkovního prostředí. Ústí močové trubice je uzavřené svěračem, který odpovídá za udržení moči. Stává se, že se tento sval se může oslabit, což vede k únikům moči.


Pochva

Pod močovou trubicí se nachází poševní předsíň neboli místo, v němž:

  • dochází k penetraci penisem při pohlavním styku
  • se umísťuje tampón nebo poševní čípek
  • v případě potřeby se provádí zvlhčení vhodnými prostředky.

Vnitřek pochvy je pokrytý měkkou tkání. Stupeň jejího zvlhčení závisí na dni menstruačního cyklu a jiných faktorech, např.: těhotenství, kojení, menopauza atp. Výstelková tkáň pochvy obsahuje žlázy, které produkují výtok potřebný k lubrikaci a ochraně proti infekci. Z dělohy přes pochvu vytéká menstruační krev. Díky pružnosti buněk poševní stěny se pochva při porodu roztahuje.

Kolem poševní předsíně se nachází tenká blanka, která se nazývá panenská blána, a obvykle praská při prvním pohlavním styku, což je někdy doprovázeno lehkým krvácením.

Pochvu a jiné pohlavní orgány drží svaly pánevního dna (tzv. Kegelovy svaly). Chrání tyto orgány před vypadnutím a předcházejí únikům moči. Svaly pánevního dna je třeba posilovat pomocí vhodných cvičení.

Druhý konec pochvy je děložním hrdlem spojen s děložní dutinou. Při porodu se jak děložní hrdlo, tak pochva rozšiřují do té míry, že dítě může přijít na svět.